Schab w sosie z pieczarkami i szpinakiem, bez mąki

WYJĄTKOWE CECHY

Doskonałe źródło witaminy K.

ZAMIAST CIĘŻKOSTRAWNEGO DANIA, BOGACTWO BIAŁKA I WARTOŚCI ODŻYWCZYCH

Mięso wieprzowe jest w naszej rodzimej kuchni popularne. Doskonale znamy takie dania jak: schabowy, golonka czy żeberka. Osobiście nie jestem przeciwna jedzeniu wieprzowiny, ale nie odpowiada mi ona w ciężkim, trudnym do strawienia wydaniu. Kotletowe panierki, mączne zasmażki nie wpisują się w mój schemat zdrowego przyrządzania potraw. Nie oznacza to jednak, całkowitej rezygnacji z wieprzowiny. Dzisiejsza propozycja na schab w sosie jest nie tylko wartościowym posiłkiem, ale i dzięki użyciu odpowiednich przypraw dużo łatwiejszym do strawienia dla naszego układu pokarmowego.

Składniki

  • 500 g schabu pokrojonego w kostkę
  • 1 cebula pokrojona w kostkę
  • 300 g pieczarek pokrojonych w półksiężyce
  • 2 duże garści młodych liści szpinaku
  • 1.5 – 2 szklanki wody
  • 2 ząbki czosnku rozgniecionego i odstawionego na 10min. (dlaczego? Przeczytaj poniżej)
  • ½ szklanki natki pietruszki drobno pokrojonej
  • 2 łyżeczki masła klarowanego
  • szczypta tymianku
  • szczypta cząbru
  • ¼ łyżeczki pieprzu cayenne
  • 2 liście laurowe
  • kilka ziarenek ziela angielskiego
  • sól kłodawska lub himalajska do smaku

Przygotowanie

  • Na rozgrzanym maśle klarowanym lekko podsmaż cebulę, pieczarki, czosnek, cząber, i tymianek.
  • Następnie na dużym ogniu podsmaż mięso.
  • Dodaj wodę, sól, pieprz cayenne, liście laurowe, ziele angielskie i gotuj do miękkości mięsa.
  • Odstaw z ognia, dodaj szpinak, pietruszkę i wymieszaj.

Dodatkowe informacje

DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: szpinaku, masła klarowanego, pietruszki, czosnku, cząbru, tymianku, pieprzu cayenne i soli kłodawskiej?
SZPINAK- trudno jest znaleźć warzywo, które zawierałoby więcej drogocennej dla kości witaminy K niż właśnie szpinak. Ponadto obfituje w witaminy A i C, dzięki czemu działa antyoksydacyjnie i unieszkodliwa wolne rodniki. Jest źródłem takich minerałów jak: magnez, żelazo i mangan.
MASŁO KLAROWANE- nie bez powodu w medycynie ajurwedyjskiej nazywane jest “złotem”. Posiada całą gamę zalet; ma działanie przeciwzapalne, alkalizujące, nawilża tkankę łączna i stawy, usprawnia pamieć. Jest dobrym źrodłem antyoksydantów(przeciwutleniaczy)- witamin A i E, które znakomicie niwelują szkodliwe wolne rodniki, wspaniale regenerują i odżywiają skórę, mogą też korzystnie wpływać na kondycję wzroku. Masło klarowane dzięki obecności witaminy K poprawia stan układu kostnego. Poprzez stymulację enzymów trawiennych wspomaga proces trawienia. Zawiera kwas masłowy, który działa wzmacniająco na ściany jelit i pozytywnie wpływa na ich prawidłową mikroflorę. Jest dobrze tolerowane przez osoby wrażliwe na produkty mleczne, gdyż prawie całkowicie pozbawione jest laktozy i kazeiny. Swoim subtelnym, lekko orzechowym smakiem doskonale podkreśla smak potraw. Dodatkowo jest świetnym tłuszczem do użycia w wysokiej temperaturze, ma jeden z najwyższych punktów dymienia (ok. 235st. C), dzięki temu nie utlenia sie i nie ulega innym toksycznym przemianom. Dla porównania temperatura dymienia oleju rzepakowego to ok, 130 st. C, oleju słonecznikowego ok. 107 st, C, a oliwy z oliwek ok. 191 st. C.
NATKA PIETRUSZKI- zawiera więcej witaminy C niż cytrusy (ok. 3 razy więcej niż cytryna), obfituje też w beta karoten, żelazo, kwas foliowy, miedz, mangan, potas. Działa moczopędnie, dzięki czemu szybciej wypłukiwane są toksyny, co skraca czas infekcji.
CZOSNEK- zawiera antyoksydanty i związki siarki, dzięki czemu wspomaga układ immunologiczny i produkcję limfocytów odpowiedzialnych za wyłapywanie i usuwanie patogenów, Ważne, aby przed dodaniem go do potrawy najpierw go rozgnieść lub pokroić, w celu zachowania jego własciwości zdrowotnych i uwolnienia dobroczynnej allicyny (naturalny zwiazek chemiczny wydzielany przez rośliny, 15 razy silniejszy niz penicylina pod wzgledem działania bakteriobójczego).
PIEPRZ CAYENNE- naturalny niszczyciel bakterii i wirusów, zawiera witaminę C i beta karoten, działa przeciwzapalnie i wspomaga układ odpornościowy.
CZĄBER- pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego niezbędnego do trawienia, działa rozkurczowo, łagodzi wzdęcia i stany zapalne przewodu pokarmowego.
TYMIANEK- ma działanie przeciwbakteryjne, wykrztuśne i rozkurczowe. Usprawnia trawienie i jest pomocny przy niestrawności. Łagodzi stany zapalne i infekcje górnych dróg oddechowych.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).

Przedstawione przeze mnie materiały w żadnym wypadku nie są poradami medycznymi. Stanowią jedynie zbiór informacji i nie służą do diagnostyki medycznej. Użycie opisanych metod, substancji czy jakichkolwiek wskazówek wymaga konsultacji lekarskiej. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania zawartych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena przepisu




Close
AromatZdrowia.pl © Copyright 2021. All rights reserved.
Close