Placek z cukinii, bez mąki

WYJĄTKOWE CECHY

Cukinia to nieliczne warzywo, które nie absorbuje metali ciężkich z gleby

JAJKO SADZONE NA PLACKU, RAJ DLA JELIT

Jeśli mowa o plackach to najczęściej przychodzą na myśl, te tradycyjne ziemniaczane. Są smaczne, ale mają wysoki indeks glikemiczny, przez co znacząco i gwałtownie podnoszą poziom insuliny we krwi. Jak więc przyrządzić zdrowszą wersję placuszków? Użyć cukinii…cukinia zdecydowanie z ziemniakiem wygrywa. Jest lekkostrawna, niskokaloryczna, pełna witamin i minerałów. Doskonale odkwasza organizm i usprawnia trawienie. W połączeniu z drogocennym jajkiem stanie się pełnowartościową bombą witaminową, godną nie lada królewskiego śniadania, obiadu czy tez kolacji.

Składniki

SKŁADNIKI NA PLACEK

  • 2 cukinie zetrzeć na tarce, osolić, odczekać 15min i odsączyć z wody
  • 1 ząbek czosnku rozgnieciony i odstawiony na 10min (dlaczego? Przeczytaj poniżej)
  • 1 jajko
  • ¼ cebuli drobno pokrojonej
  • 1-2 łyżeczki zmielonych nasion babki płesznik zamiast mąki
  • pieprz do smaku
  • sól kłodawska lub himalajska do smaku
  • niewielki kawałek pokruszonego sera feta opcjonalnie

RESZTA SKŁADNIKÓW

  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka masła klarowanego
  • sól kłodawska lub himalajska do smaku
  • pieprz do smaku
  • 2 łyżki szczypioru drobno posiekanego

Przygotowanie

  • Cukinię połączyć z resztą składników, odstawić na 20min, aby babka płesznik związała masę.
  • Naczynie wyłożyć papierem do pieczenia i dodać masę cukiniową.
  • Piec w temp. 200st.C przez 30-40 min, na kilka minut przed końcem pieczenia można zwiększyć temperaturę do 220st.C.
  • Na rozgrzanym maśle klarowanym usmażyć jajko, okolo 3-4 min pod przykryciem, tak aby żółtko było półpłynne i zachowało więcej wartości odżywczych.
  • Na upieczony placek cukiniowy wyłożyć jajko i posypać szczypiorem.

Dodatkowe informacje

DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: cukinii, jajka, nasion babki płesznik, czosnku, masła klarowanego, sera feta i soli kłodawskiej?
CUKINIA- źródło witaminy A, B, C, K oraz manganu, potasu, magnezu, miedzi i kwasu foliowego. Dzięki zawartości takich antyoksydantów jak: luteina i zeaksantyna może korzystnie wpływać na wzrok. Obecność błonnika usprawnia prace jelit i obniża poziom cholesterolu.
JAJKO- jest skarbnicą witamin A, B, D E, K oraz takich minerałów jak: cynk, żelazo, miedź, selen. Obfituje w kwasy omega 3, lecytynę, cholinę, luteinę, zeaksantynę, idealny panel aminokwasów. Świetnie wpływa na wzrok i wspomagają pracę mózgu.
ZMIELONE NASIONA BABKI PŁESZNIK (BABKI JAJOWATEJ)- idealny, zdrowy zamiennik bułki tartej lub mąki, świetnie wchłania wodę, dzięki czemu posiada właściwości wiążące. Działa oczyszczjąco na jelita.
CZOSNEK- zawiera antyoksydanty i związki siarki, dzięki czemu wspomaga układ immunologiczny i produkcję limfocytów odpowiedzialnych za wyłapywanie i usuwanie patogenów, Ważne, aby przed dodaniem go do potrawy najpierw go rozgnieść lub pokroić, w celu zachowania jego własciwości zdrowotnych i uwolnienia dobroczynnej allicyny (naturalny zwiazek chemiczny wydzielany przez rośliny, 15 razy silniejszy niz penicylina pod wzgledem działania bakteriobójczego).
MASŁO KLAROWANE- nie bez powodu w medycynie ajurwedyjskiej nazywane jest “złotem”. Posiada całą gamę zalet; ma działanie przeciwzapalne, alkalizujące, nawilża tkankę łączna i stawy, usprawnia pamieć. Jest dobrym źrodłem antyoksydantów(przeciwutleniaczy)- witamin A i E, które znakomicie niwelują szkodliwe wolne rodniki, wspaniale regenerują i odżywiają skórę, mogą też korzystnie wpływać na kondycję wzroku. Masło klarowane dzięki obecności witaminy K poprawia stan układu kostnego. Poprzez stymulację enzymów trawiennych wspomaga proces trawienia. Zawiera kwas masłowy, który działa wzmacniająco na ściany jelit i pozytywnie wpływa na ich prawidłową mikroflorę. Jest dobrze tolerowane przez osoby wrażliwe na produkty mleczne, gdyż prawie całkowicie pozbawione jest laktozy i kazeiny. Swoim subtelnym, lekko orzechowym smakiem doskonale podkreśla smak potraw. Dodatkowo jest świetnym tłuszczem do użycia w wysokiej temperaturze, ma jeden z najwyższych punktów dymienia (ok. 235st. C), dzięki temu nie utlenia sie i nie ulega innym toksycznym przemianom. Dla porównania temperatura dymienia oleju rzepakowego to ok, 130 st. C, oleju słonecznikowego ok. 107 st, C, a oliwy z oliwek ok. 191 st. C.
SER FETA- w porównaniu z serem krowim ma mniejsze cząsteczki tłuszczu, dzięki czemu jest łatwiej trawiony, nie obciąża układu pokarmowego i nie wywołuje uszkodzeń śluzówki. Jest znakomitym źródłem witamin z grupy B oraz wapnia i fosforu.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej

Przedstawione przeze mnie materiały w żadnym wypadku nie są poradami medycznymi. Stanowią jedynie zbiór informacji i nie służą do diagnostyki medycznej. Użycie opisanych metod, substancji czy jakichkolwiek wskazówek wymaga konsultacji lekarskiej. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania zawartych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena przepisu




Close
AromatZdrowia.pl © Copyright 2021. All rights reserved.
Close