ZAMIAST NIEZDROWYCH KANAPEK – DOMOWY CHLEBEK Z PIECZONĄ KARKÓWKĄ I PASTĄ Z AWOKADO
Czy kanapki wpisują się w zdrowa dietę? Kanapka kanapce nie równa, wszystko zależy od tego, co się w niej znajduje i z jakiej jakości produktów została zrobiona. Jeżeli użyjemy procesowanego żółtego sera (a raczej wyrobu seropodobnego) i sklepowej wędliny, pełnej konserwantów, glutaminianu sodu czy syropu glukozowego z pewnością nie wyjdzie nam to na zdrowie. O szkodliwości gotowych wędlin kanapkowych można by mówić bez końca. Czy wiesz, ze wiele przetwórni wstrzykuje do mięsa mieszanki peklująco-wypełniające, które zwiększają ciężar produktu? A co wchodzi w skład takich mieszanek? Niestety…nic dobrego…modyfikowane białka sojowe, fosforany, karagen- E 407 czy modyfikowana skrobia- E 1414. Nawet wędzenie takich wyrobów często nie jest procesem naturalnym i polega na spryskiwaniu wędliny sztucznym aromatem przypominającym dym drzewny. W efekcie otrzymujemy wędlinke pełna toksycznych wielofosforanow. Pyszną i zdrową alternatywą są domowe kanapki. Moja propozycja to kanapka z pieczona karkówka i własnoręcznie zrobionym chlebem…niby tak niewiele, a bogactwu smaków i wartości odżywczych końca nie ma.
Składniki
- niewielki kawałek upieczonej karkówki pokrojonej w plasterki (tutaj osobny przepis)
- dowolna mieszanka sałat
- kilka kromek domowego chleba na zakwasie (tutaj osobny przepis)
- masło opcjonalnie
- 2 łyżeczki chrzanu opcjonalnie
- 2 łyżki pasty z awokado opcjonalnie (tutaj osobny przepis)
Dodatkowe informacje
DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: domowego chleba, pasty z awokado i chrzanu?
CHLEB NA ZAKWASIE- jest nieporównywalnie zdrowszą alternatywą dla innego rodzaju pieczywa, powstaje z niehybrydyzowanej, niefortyfikowanej mąki. Cała jego magia tkwi w zakwasie, w którym rozwijają się korzystne dla mikroflory jelitowej bakterie kwasu mlekowego. Dzięki naturalnej fermentacji chleb ma niższy indeks glikemiczny, niż w przypadku pieczywa drożdżowego, dłużej utrzymuje świeżość, zawiera więcej minerałów i nie działa drażniąco na żołądek i jelita.
PASTA Z AWOKADO- doskonale się sprawdza jako alternatywa masła, jest źródłem witaminy K, C, E, witamin z grupy B oraz kwasu foliowego i potasu (zawiera więcej potasu niż banany). Zawarte w niej antyoksydanty, takie jak: luteina i zeaksantyna korzystnie wpływają na wzrok. Obfituje w dobre tłuszcze, w tym kwasy tłuszczowe omega 3 oraz dobroczynny dla jelit błonnik. Spożywanie pasty z awokado może też obniżać poziom cholesterolu. Zawarta w niej cytryna alkalizuje organizm i usprawnia pracę systemu trawiennego. Natomiast czosnek wspomaga układ odpornościowy i korzystnie wpływa na serce.
CHRZAN- świetnie łączy się ze smakiem mięsa, obfituje w antyoksydanty, które unieszkodliwiają wolne rodniki. Działa przeciwbakteryjnie i drażniąco na górne drogi oddechowe, dzięki czemu doskonale oczyszcza zatoki.
Przedstawione przeze mnie materiały w żadnym wypadku nie są poradami medycznymi. Stanowią jedynie zbiór informacji i nie służą do diagnostyki medycznej. Użycie opisanych metod, substancji czy jakichkolwiek wskazówek wymaga konsultacji lekarskiej. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania zawartych informacji.