ŚWIEŻE ZIOŁA, AROMATYCZNY CZOSNEK, AKSAMITNE MASŁO – PROSTOTA W NAJLEPSZYM WYDANIU
Makaron jest najpopularniejszą potrawą na świecie. Posiada w swoim smaku coś takiego, co sprawia, że nie potrzebuje bogatej oprawy a i tak jest pyszny. Uwielbiany przez dorosłych, ale i dzieci. Ja dziś chciałabym powrócić wlaśnie do smaków dzieciństwa, czyli makaronu w wersji maślanej wzbogaconej czosnkiem i świeżymi ziołami. Danie nie wymagające czasu i wielu składników. Szybkie, nieskomplikowane, ale niezwykle aromatyczne.
Składniki
- 2 łyżki masła klarowanego
- kilka listków świeżego oregano
- 1 łyżeczka świeżej bazylii
- pól pęczka natki pietruszki
- 2-3 ząbki czosnku rozgnieciony i odstawiony na 10min. (dlaczego? Przeczytaj poniżej)
- szczypta świeżo startej skórki z cytryny
- sól klodawska lub himalajska do smaku
- 1/4-1/2 łyżeczki płatków chili dodają ostrości
- starty ser kozi do posypania
Przygotowanie
- Na rozgrzanym maśle klarowanym lekko podsmaż czosnek, płatki chili (ok. 1min)
- Dodaj ugotowany makaron wraz z 1/4-1/2 szklanki wody zachowanej z gotowania makaronu.
- Dodaj zioła, skórke z cytryny i pietruszkę, wymieszaj.
- Posyp danie niewielką ilością sera koziego.
Dodatkowe informacje
DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: masła klarowanego, oregano, bazylii, pietruszki, czosnku i soli kłodawskiej?
GHEE- nie bez powodu w medycynie ajurwedyjskiej nazywane jest “złotem”. Posiada całą gamę zalet; ma działanie przeciwzapalne, alkalizujące, nawilża tkankę łączna i stawy, usprawnia pamie=ęć. Jest dobrym źrodłem antyoksydantów(przeciwutleniaczy)- witamin A i E, które znakomicie niwelują szkodliwe wolne rodniki, wspaniale regenerują i odżywiają skórę, mogą też korzystnie wpływać na kondycję wzroku. Masło klarowane dzięki obecności witaminy K poprawia stan układu kostnego. Poprzez stymulację enzymów trawiennych wspomaga proces trawienia. Zawiera kwas masłowy, który działa wzmacniająco na ściany jelit i pozytywnie wpływa na ich prawidłową mikroflorę. Jest dobrze tolerowane przez osoby wrażliwe na produkty mleczne, gdyż prawie całkowicie pozbawione jest laktozy i kazeiny. Swoim subtelnym, lekko orzechowym smakiem doskonale podkreśla smak potraw. Dodatkowo jest świetnym tłuszczem do użycia w wysokiej temperaturze, ma jeden z najwyższych punktów dymienia (ok. 235st. C), dzięki temu nie utlenia sie i nie ulega innym toksycznym przemianom. Dla porównania temperatura dymienia oleju rzepakowego to ok, 130 st. C, oleju słonecznikowego ok. 107 st, C, a oliwy z oliwek ok. 191 st. C
OREGANO (LEBIODKA POSPOLITA)- zawiera witaminę E, K, mangan, żelazo i wapń. Obfituje w antyoksydanty, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Dzieki zawartości karwakrolu i tymolu ma działanie antywirusowe.
BAZYLIA- źródło witaminy K, A, C, manganu, żelaza i wapnia. Zawiera antyoksydanty, działa przeciwzapalnie. Usprawnia prace układu pokarmowego, może okazać się pomocna przy wzdęciach czy kolkach.
NATKA PIETRUSZKI- zawiera więcej witaminy C niż cytrusy (ok. 3 razy więcej niż cytryna), obfituje też w beta karoten, żelazo, kwas foliowy, miedz, mangan, potas. Działa moczopędnie, dzięki czemu szybciej wypłukiwane są toksyny, co skraca czas infekcji.
CZOSNEK- zawiera antyoksydanty i związki siarki, dzięki czemu wspomaga układ immunologiczny i produkcję limfocytów odpowiedzialnych za wyłapywanie i usuwanie patogenów, Ważne, aby przed dodaniem go do potrawy najpierw go rozgnieść lub pokroić, w celu zachowania jego własciwości zdrowotnych i uwolnienia dobroczynnej allicyny (naturalny zwiazek chemiczny wydzielany przez rośliny, 15 razy silniejszy niz penicylina pod wzgledem działania bakteriobójczego).
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedz, potas, selen).
Przedstawione przeze mnie materiały w żadnym wypadku nie są poradami medycznymi. Stanowią jedynie zbiór informacji i nie służą do diagnostyki medycznej. Użycie opisanych metod, substancji czy jakichkolwiek wskazówek wymaga konsultacji lekarskiej. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania zawartych informacji.