HUMMUS W NIEPOWTARZALNYM WYDANIU?…DLACZEGO NIE, SKORO PYSZNIE I DO TEGO ZDROWO
Gdybyśmy mieli wskazać najbardziej popularny sos do makaronu, z pewnością padłoby na sos pomidorowy. A czy kiedykolwiek słyszeliście o sosie z hummusu? Tak, tego samego hummusu, który podawany jest do pieczywa czy warzyw. Jeżeli lubisz ciecierzycę ten przepis jest z pewnością dla Ciebie. Jeżeli do tej pory nie sięgnąłes po hummus, bo odstrasza Cię jego orientalna nazwa i właściwie nie wiesz co to jest i z czym się go je, to również nie będziesz rozczarowany. Przekonasz się, że hummus to nie tylko zdrowa, pelna wartości odżywczych przekąska, ale i świetny składnik wyśmienitych dań makaronowych. Zaryzykuj i zamień oklepany sos pomidorowy na sosik hummusowy. Obiecuję, że nie pożałujesz.
Składniki
- 500 g pomidorków koktajlowych
- ¾ szklanki domowego hummusu (osobny przepis tutaj)
- 2-3 ząbki czosnku rozgniecionego i odstawionego na 10min (dlaczego? Przeczytaj poniżej)
- ½ łyżeczki świeżego oregano lub ewentualnie suszonego
- ½ łyżeczki suszonej bazylii
- ¼ łyżeczki suszonego tymianku
- garść świeżej bazylii
- duża garść młodych liści szpinaku
- kilka pomidorów suszonych pociętych w paski
- ¾ szklanki wody z gotowania makaron
- sól kłodawska lub himalajska do smaku
- pieprz do smaku
Przygotowanie
- Ugotuj makaron, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
- Piecz w temp. 200-215 st.C przez 30-35min.
- Po wyciągnieciu z piekarnika wymieszaj ze szpinakiem, suszonymi pomidorami, świeżą bazylią. Dolej wodę, pozostałą z gotowania makaronu (taką ilość, aby była odpowiednia dla Ciebie konsystencja).
- Dopraw pieprzem.
Dodatkowe informacje
DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: hummusu, czosnku, szpinaku, oregano, bazylii i soli kłodawskiej?
HUMMUS- jest dobrym źródłem białka, witamin z grupy B oraz manganu, miedzi, fosforu i cynku. Cieciorka, ziarna sezamu (tahini), które wchodzą w skład hummusu wykazują działanie przeciwzapalne. Dzieki zawartości błonnika, wspomaga prace systemu trawiennego i korzystnie wpływa na mikroflorę jelit. Ma niski indeks glikemiczny, co zapobiega gwałtownemu wyrzutowi insuliny do krwi.
CZOSNEK- wspomaga układ odpornościowy; zawiera antyoksydanty, usprawnia procesy trawienne, wspomaga obniżanie cholesterolu, ciśnienia, zmniejszając przy tym ryzyko zachorowań na choroby serca. Ważne, aby przed dodaniem go do potrawy najpierw go rozgnieść lub pokroić, w celu zachowania jego wlaściwości zdrowotnych i uwolnienia dobroczynnej allicyny (naturalny związek chemiczny wydzielany przez rosliny, 15 razy silniejszy niz penicylina pod względem działania bakteriobójczego).
SZPINAK- trudno jest znaleźć warzywo, które zawierałoby więcej drogocennej dla kości witaminy K niż właśnie szpinak. Ponadto obfituje w witaminy A i C, dzięki czemu działa antyoksydacyjnie i unieszkodliwa wolne rodniki. Jest źródłem takich minerałów jak: magnez, żelazo i mangan.
OREGANO (LEBIODKA POSPOLITA)- zawiera witaminę E, K, mangan, żelazo i wapń. Obfituje w antyoksydanty, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Dzieki zawartości karwakrolu i tymolu ma działanie antywirusowe.
BAZYLIA- źródło witaminy K, A, C, manganu, żelaza i wapnia. Zawiera antyoksydanty, działa przeciwzapalnie. Usprawnia prace układu pokarmowego, może okazać się pomocna przy wzdęciach czy kolkach.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).
Przedstawione przeze mnie materiały w żadnym wypadku nie są poradami medycznymi. Stanowią jedynie zbiór informacji i nie służą do diagnostyki medycznej. Użycie opisanych metod, substancji czy jakichkolwiek wskazówek wymaga konsultacji lekarskiej. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania zawartych informacji.