Ajurweda – sposób na zdrowie

BALANS CIAŁA, UMYSŁU I DUSZY. JAK OSIĄGNĄĆ TĄ HARMONIĘ? JAK WSPÓŁCZEŚNIE STOSOWAĆ STAROHINDUSKĄ SZTUKĘ LECZENIA.

„Wspaniałe w ajurwedzie jest to, że leczenie przynosi korzystne skutki, a nie skutki uboczne”.

Ajurweda jest często nazywana „matką medycyny”, jest jedną z najstarszych form leczenia zapoczątkowaną ponad 5000 lat temu w Indiach. Sama nazwa oznacza „wiedzę o życiu” lub tez „życiową mądrość”.

W medycynie zachodniej „zdrowie jest brakiem konkretnie zdefiniowanej choroby”. Medycyna ajurwedyjska proponuje nam inne podejście i oznacza, że „choroba jest brakiem pełnego energii zdrowia”.

Osiągniecie zdrowia jest możliwe dzieki zbalansowaniu organizmu we wszystkich jego obszarach, zarówno ciała jak i umysłu. Opiera się to na akceptacji kim jesteśmy w danym momencie i pomaga dotrzeć do tego kim naprawdę jesteśmy w rzeczywistości. Jest to możliwe dzieki określeniu 3 typów nazywanych dosza. Są to rodzaje energii, które określają naszą naturę, pomagają nam lepiej zrozumieć siebie i otaczający nas świat. Wyróżniamy dosze: pitta (ogień i woda), kapha (ziemia i woda) oraz vata (przestrzeń i powietrze) będące odniesieniem do wyglądu, kształtu naszego ciała, osobowości, predyspozycji, upodobań oraz mentalnego i emocjonalnego stanu.

W procesie poznawania ajurwedy często okazuje się, że to czego w sobie nie lubimy i nie akceptujemy jest objawem braku równowagi i im szybciej uda nam się to zrozumieć i odpuścić samemu sobie, tym krótsza droga do pełni zdrowia i szczęścia.

Filozofia ajurwedy głosi, że nie istnieje ani konkretna dieta, ani też styl życia, który byłby optymalny dla każdego. Nie wszystkim służy wczesne wstawanie, surowe jedzenie, picie zimnych napoi czy tez uprawianie aerobiku albo crossfitu. Czy kiedykolwiek doświadczyłeś tego, że pomimo wprowadzenia w swoje życie zdrowych nawyków, które przynosiły świetne rezultaty u znajomych, u Ciebie nie daja żadnych efektów? Prawdopodobnie nie był to plan dla Ciebie. Jak zatem powinna przebiegać Twoja droga? I tu z pomocą przychodzą dosze, które określają naszą indywidualność. Jeśli odkryjemy jaką jesteśmy doszą zrozumiemy jaki styl życia jest dla nas najbardziej wskazany.

Wielokrotnie spotykam się z pytaniem: „Już od dłuższego czasu jem zdrowo, dlaczego więc zmagam się z ciągłymi problemami trawiennymi?” Nie każdy zna odpowiedź, ale ajurweda dokładnie to wyjaśnia.

Według medycyny ajurwedyjskiej nie jesteśmy „tym co zjemy”, a „tym co strawimy”. Dobre trawienie jest podstawą, zarówno zdrowego ciała jak i umysłu. Trawienie (w ajurwedzie nazywane agni) można porównać do zapalonego palnika w kuchence. Jeżeli płomień jest mały, ugotowanie czegokolwiek będzie trwało bardzo długo. Z kolei w przypadku zbyt dużego ognia łatwo będzie o przypalenie potrawy.

Kiedy trawienie jest silne, tworzymy nowe tkanki, sprawniej pozbywamy się zbędnych produktów przemiany materii. W przypadku kiedy jest osłabione produkujemy toksyny (w ajurwedzie nazywane ama), ktore kumulujemy w organizmie a w efekcie doprowadzamy do zaburzenia równowagi i choroby. I nie chodzi tu tylko o fizyczne trawienie pokarmów, ale rowniez mentalną zdolność trawienia doświadczeń, emocji. Dlatego kluczowym pytaniem jakie stawia ajurweda jest: „Jak sprawne jest Twoje trawienie?”. Typowymi przykładami słabego trawienia są: wzdęcia, gazy, zaparcia, zgaga, uczucie pełności i zmęczenia po posiłkach, nie w pełni strawiony pokarm czy tez problemy z wagą.

Medycyna ajurwedyjska oferuje wiele technik usprawniania trawienia m.in. poprzez stosowanie odpowiednich przypraw, jedzenie głównego posiłku pomiędzy godzina 12 a 14 (wówczas trawienie jest najsilniejsze) aż do medytacji i uwalniania złych emocji.

Dla mnie najcenniejsze jest to, że ajurweda cały czas dąży do balansu pomiędzy ciałem, umysłem i duszą. Do przekształcania obecnego stanu w stan najbliższy naszej osobistej naturze. Daje nam narzędzia, dzieki którym sami możemy zatroszczyć się o własne zdrowie, osiągnąć wewnętrzny spokój i harmonię, odkryć sens życia. Wystarczy tylko jak najlepiej poznać samego siebie.

Ajurweda wyznacza wysokie standardy zdrowotne, nie akceptuje braku energii, witalności, wigoru i chęci do życia pełnią siebie. Dlatego kiedy nie czujesz się sobą, a złe samopoczucie zrzucasz na brak humoru, zbyt niskie ciśnienie lub zła pogodę, poszerz swoją wiedzę o ajurwedzie. Pozwól sobie nie tylko przeżyć życie, ale odkryć jego prawdziwy sens i właściwa dla siebie drogę. Daj szansę na odnalezienie w sobie energii, która rozświetli Ciebie i cały świat wokół.

Przedstawione przeze mnie materiały w żadnym wypadku nie są poradami medycznymi. Stanowią jedynie zbiór informacji i nie służą do diagnostyki medycznej. Użycie opisanych metod, substancji czy jakichkolwiek wskazówek wymaga konsultacji lekarskiej. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania zawartych informacji.

ŹRÓDŁA:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
AromatZdrowia.pl © Copyright 2021. All rights reserved.
Close