BOGACTWO ZDROWIA, SMAKU I AROMATU
Każdy z nas wie, że warzywa są zdrowe i bezwzględnie powinny być cześcią naszej diety. Jednak wiele osób ma problem ze spożyciem odpowiedniej ilości warzyw. Moim sprawdzonym sposobem na łatwe, szybkie dostarczenie fury warzyw, są różnego rodzaju „mixy” zapiekane w piekarniku. Dania w takim wydaniu zadowalają podniebienia, nie tylko miłośników warzyw, są lekkostrawne, wyjątkowo smaczne i praktycznie nie wymagają żadnego nakładu pracy. Mogą stanowić doskonały dodatek do obiadu, a w połączeniu z hummusem czy fasolką są samodzielnym, pełnowartościowym posiłkiem. Ich dodatkową zaletą jest fakt, że podczas pieczenia zachowujemy dużo więcej cennych wartości odżywczych niż podczas gotowania. W wersji pieczonej świetnie sprawdzają się buraki, papryka, cukinia, brukselka oraz dynia. W połączeniu z delikatnie orzechową nutą masła klarowanego, czosnku i aromatycznych ziół nabierają wyjątkowo niepowtarzalnego smaku. Przekonajmy się, ile smaku i zdrowia dodaje warzywom zwykły, niepozorny piekarnik.
Składniki
- 3 małe buraczki
- ½ papryki czerwonej pokrojonej w paski
- ½ papryki żółtej pokrojonej w paski
- ½ papryki pomarańczowej pokrojonej w paski
- ½ czerwonej cebuli pokrojonej w pióra
- 2 małe cukinie pokrojone w talarki
- 10 brukselek przekrojonych na pół
- 2 łyżki natki pietruszki drobno pokrojonej
- 3-4 ząbki czosnku rozgniecionego i odstawionego na 10min. (dlaczego? Przeczytaj poniżej)
- 1-2 łyżeczki masła klarowanego
- kilka listków świeżego rozmarynu
- kilka listków świeżego oregano
- ¼ łyżeczki tymianku
- ¼ łyżeczki oregano
- ¼ łyżeczki bazylii
- sól kłodawska lub himalajska do smaku
- opcjonalnie kilka kawałków dyni pieczonej
Przygotowanie
- Brukselkę ugotuj w osolonej wodzie przez 3-4 min.
- Następnie w tej samej wodzie ugotuj buraki do miękkości.
- Rozpuść masło klarowane i połącz z czosnkiem, pietruszką i ziołami.
- W naczyniu żaroodpornym ułóż wszystkie warzywa, oprócz buraków.
- Polej mieszanką masła i ziół, dopraw solą.
- Zapiekaj w temp. 200 st. C przez ok. 10-20 min, do miękkości.
- Buraki pokrój w łódki i wymieszaj z resztą warzyw.
Dodatkowe informacje
DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: buraków, cukinii, papryki, brukselki, czosnku, pietruszki, masła klarowanego, dyni, oregano, bazylii, tymianku, rozmarynu i soli kłodawskiej?
BURAK- jest źródłem witaminy C, B oraz kwasu foliowego, manganu, potasu, magnezu, fosforu i żelaza. Zawiera związki, które wpływają na obniżanie ciśnienia, zwiększają wydolność fizyczną organizmu i wspomagają pracę mózgu. Obfituje w dobroczynny dla jelit błonnik. Występujący w nim pigment- betalaina doskonale łagodzi stany zapalne w organizmie.
CUKINIA- jest źródłem witaminy A, B, C, K oraz manganu, potasu, magnezu, miedzi i kwasu foliowego. Dzięki zawartości takich antyoksydantów jak: luteina i zeaksantyna może korzystnie wpływać na wzrok. Obecność błonnika usprawnia prace jelit i obniża poziom cholesterolu.
PAPRYKA- jest źródłem witaminy A, B6, C oraz kwasu foliowego i potasu. Obfituje w antyoksydanty, które unieszkodliwiają wolne rodniki. Dzęki luteinie i zeaksantynie korzystnie wpływa na wzrok.
BRUKSELKA- zawiera duże ilości witaminy C (½ szklanki brukselki pokrywa 81% dziennego zapotrzebowania) oraz wiatminy K, niezbędnej dla zdrowia kości i procesów krzepnięcia krwi (½ szklanki pokrywa 137% dziennego zapotrzebowania). Obfituje w przeciwutleniacze, które chronią komórki przed uszkodzeniami i występowaniem wielu chorób. Brukselka jest też żródłem kemferolu, organicznego związku, który ma właściwości antyrakowe, przeciwzapalne i korzystnie wpływa na pracę serca.
CZOSNEK- wspomaga układ odpornościowy; zawiera antyoksydanty, usprawnia procesy trawienne, wspomaga obniżanie cholesterolu, ciśnienia, zmniejszając przy tym ryzyko zachorowań na choroby serca. Ważne, aby przed dodaniem go do potrawy najpierw go rozgnieść lub pokroić, w celu zachowania jego wlaściwości zdrowotnych i uwolnienia dobroczynnej allicyny (naturalny związek chemiczny wydzielany przez rosliny, 15 razy silniejszy niż penicylina pod względem działania bakteriobójczego).
NATKA PIETRUSZKI- posiada właściwości antybakteryjne. Zawiera więcej witaminy C niż cytrusy (ok. 3 razy więcej niż cytryna). Jest źródłem potasu, beta karotenu oraz witaminy K i kwasu foliowego dzięki czemu może korzystnie wpływa na układ kostny i serce. Obecna w niej luteina, beta karoten i zeaksantyna wspierają zdrowie oczu.
MASŁO KLAROWANE- nie bez powodu w medycynie ajurwedyjskiej nazywane jest “złotem”. Posiada całą gamę zalet; ma działanie przeciwzapalne, alkalizujące, nawilża tkankę łączna i stawy, usprawnia pamieć. Jest dobrym źrodłem antyoksydantów(przeciwutleniaczy)- witamin A i E, które znakomicie niwelują szkodliwe wolne rodniki, wspaniale regenerują i odżywiają skórę, mogą też korzystnie wpływać na kondycję wzroku. Masło klarowane dzięki obecności witaminy K poprawia stan układu kostnego. Poprzez stymulację enzymów trawiennych wspomaga proces trawienia. Zawiera kwas masłowy, który działa wzmacniająco na ściany jelit i pozytywnie wpływa na ich prawidłową mikroflorę. Jest dobrze tolerowane przez osoby wrażliwe na produkty mleczne, gdyż prawie całkowicie pozbawione jest laktozy i kazeiny. Swoim subtelnym, lekko orzechowym smakiem doskonale podkreśla smak potraw. Dodatkowo jest świetnym tłuszczem do użycia w wysokiej temperaturze, ma jeden z najwyższych punktów dymienia (ok. 235st. C), dzięki temu nie utlenia sie i nie ulega innym toksycznym przemianom. Dla porównania temperatura dymienia oleju rzepakowego to ok, 130 st. C, oleju słonecznikowego ok. 107 st, C, a oliwy z oliwek ok. 191 st. C.
DYNIA- jest skarbnicą witamin (A, B, C i E) oraz minerałów (magnez, cynk, wapń). Jest lekkostrawna, zawiera dużo dobroczynnego dla jelit błonnika, wspomaga oczyszczanie z toksyn i pobudza procesy trawienne. Świetnie sprawdza się przy problemach żołądkowych, ma zastosowanie zarówno przy zaparciach jak i biegunkach.
OREGANO (LEBIODKA POSPOLITA)- zawiera witaminę E, K, mangan, żelazo i wapń. Obfituje w antyoksydanty, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Dzieki zawartości karwakrolu i tymolu ma działanie antywirusowe.
BAZYLIA- źródło witaminy K, A, C, manganu, żelaza i wapnia. Zawiera antyoksydanty, działa przeciwzapalnie. Usprawnia prace układu pokarmowego, może okazać się pomocna przy wzdęciach czy kolkach.
TYMIANEK- ma działanie przeciwbakteryjne, wykrztuśne i rozkurczowe. Usprawnia trawienie i jest pomocny przy niestrawności. Łagodzi stany zapalne i infekcje górnych dróg oddechowych.
ROZMARYN- jest bogatym źródłem antyoksydantów, unieszkodliwiających wolne rodniki i przeciwdziałających zapaleniom organizmu. Może korzystnie wpływać na obniżanie ciśnienia, wspomagać pamięć i koncentrację. Posiada właściwości chroniące narząd wzroku i opóźnia rozwój katarakty oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Wspomaga utrzymanie prawidłowej mikroflory jelit.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).
Przedstawione przeze mnie materiały w żadnym wypadku nie są poradami medycznymi. Stanowią jedynie zbiór informacji i nie służą do diagnostyki medycznej. Użycie opisanych metod, substancji czy jakichkolwiek wskazówek wymaga konsultacji lekarskiej. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania zawartych informacji.