PAPRYKA W NIEPOWTARZALNYM, NIEZWYKLE ZDROWYM WYDANIU
Nadziewane papryki są daniem cieszącym się dość dużą popularnością. Najczęściej spotykamy się z farszem z ryżu, kaszy bądź warzyw. Jako że eksperymenty w kuchni nie są mi obce dzisiejsza propozycja również będzie zaskakująco pyszna. Dostarczy błonnika, który jest uwielbiany przez nasze jelita, dobrego rodzaju tłuszczy, łatwo przyswajalnego białka oraz całą gamę witamin i minerałów. Smak będzie niezwykły, kremowy z delikatną nutą orzeźwiającej kwaskowatości. Danie lekkie, ale zarazem sycące. Doskonale sprawdzi się jako przekąska lub też indywidualny posiłek. Jedzmy tak, aby nasz organizm odwdzięczal się nam dobrą kondycją oraz pełnią zdrowia i witalności.
Składniki
- 8-10 małych papryczek, przekrojonych na pół, z wydrążonym środkiem
- 1 awokado, rozgniecione widelcem
- 3-4 jajka, ugotowane z delikatnie lejącym żółtkiem (aby zachować wartości odżywcze)
- 1 łyżka kopru, drobno pokrojonego
- 1 łyżka kolendry, drobno pokrojonej
- 1 łyżka natki pietruszki, drobno pokrojonej
- sok z 1/2 cytryny
- szczypta płatków chilli
- sól kłodawska lub himalajska do smaku
- ½ łyżeczki ziaren czarnuszki
Przygotowanie
- Paprykę ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, oprósz solą i piecz w piekarniku ok. 20 min. w temp. 220st. C (paprykę możesz też zgrilować).
- Ugotowane jajka pokrój w niewielką kostkę.
- Dodaj awokado i resztę składników, dopraw solą i wymieszaj.
- Upieczoną paprykę nafaszeruj nadzieniem z awokado.
- Posyp ziarnami sezamu i czarnuszki.
Dodatkowe informacje
DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: papryki, awokado, jajek, kolendry, pietruszki, soku z cytryny i soli kłodawskiej?
PAPRYKA- jest źródłem witaminy A, B6, C oraz kwasu foliowego i potasu. Obfituje w antyoksydanty, które unieszkodliwiają wolne rodniki. Dzęki luteinie i zeaksantynie korzystnie wpływa na wzrok.
AWOKADO- jest źródłem witaminy K, C, E, witamin z grupy B oraz kwasu foliowego i potasu (zawiera więcej potasu niż banany). Zawarte w nim antyoksydanty, takie jak: luteina i zeaksantyna korzystnie wpływają na wzrok. Obfituje w dobre tłuszcze, w tym kwasy tłuszczowe omega 3 oraz dobroczynny dla jelit błonnik. Spożywanie awokado może też obniżać poziom cholesterolu.
JAJKO- to życie, jedyny produkt, w którym jest wszystko oprócz witaminy C. Skarbnica witamin A, B, D, E, K oraz takich minerałów jak: cynk, żelazo, miedź, selen. Obfituje w kwasy omega 3, lecytynę, cholinę, luteinę, zeaksantynę, idealny panel wszystkich aminokwasów egzogennych, czyli tych, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. Zaledwie 2 jajka w zupełności pokrywają dzienne zapotrzebowanie na aminokwasy. Jajko świetnie wpływa na wzrok i wspomaga pracę mózgu.
KOLENDRA- bogata w antyoksydanty, unieszkodliwiające wolne rodniki, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, wspomaga pracę serca, mózgu i układu trawiennego. Miewa zastosowanie przy chorobach skórnych, wysypkach, zapaleniach.
NATKA PIETRUSZKI- posiada właściwości antybakteryjne. Jest źródłem potasu, witaminy A oraz witaminy K i kwasu foliowego, dzięki czemu może korzystnie wpływać na układ kostny i serce. Skrywa w sobie więcej witaminy C niż cytrusy (ok. 3 razy więcej niż cytryna). Jest jednym z warzyw o największej zawartości żelaza (w 100g az 5-6mg), idealnie sprawdza się w leczeniu anemii. Obfituje w drogocenne dla zdrowia flawonoidy, chlorofil i aminokwasy. Doskonale wspomaga wątrobę i oczyszczanie nerek, usuwa nadmiar wody z organizmu. Działa rozkurczowo, co znajduje zastosowanie przy dolegliwościach bólowych (np. podczas menstruacji). Zapobiega niestrawnośći i redukuje wzdęcia. Zawarta w niej luteina, beta karoten i zeaksantyna wspierają zdrowie oczu.
SOK Z CYTRYNY- zawiera witminę C, która działa antyoksydacyjnie, unieszkodliwiając wolne rodniki i przeciwdziałając procesom starzenia. Odświeża oddech, alkalizuje organizm (odkwasza) i usprawnia pracę systemu trawiennego.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).