RYBNA UCZTA W LEKKIM I ZDROWYM WYDANIU
Czy prawdziwe jest powszechne przekonanie, że ryby to samo zdrowie? I tak, i nie. Wszystko zależy od gatunku ryby i źródła jej pochodzenia. Generalnie rzecz ujmując, najgorszym wyborem są ryby sztucznie hodowane. Nie posiadają one żadnych właściwości, których od ryb oczekujemy, a wręcz przeciwnie, poprzez dokarmianie hormonami i genetycznie modyfikowaną paszą stanowią truciznę. Czy bezpiecznym wyborem jest przez wielu lubiany tuńczyk? Tu również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tuńczyk jest rybą wartościową, jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego białka, zawiera niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, EPA i DHA. Dostarcza istotnej ilości witamin z grupy B, szczególnie niacyny, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Jest też źródłem witaminy A, D i takich minerałów jak: wapń, żelazo, potas oraz fosfor. Jednak ze względu na to, że tuńczyk jest dużą rybą drapieżną i potrafi osiągać wagę od 50 do 700kg może kumulować wiekszą ilość metali ciężkich niż inne gatunki ryb. Zatem jeść czy nie jeść tuńczyka? Tu sprawdza się złota zasada, wszystko z umiarem. Nie musimy całkowicie wykluczać tuńczyka z naszej diety, ale delektować się jego smakiem sporadycznie, a do częstszego spożycia wybierać mniejsze,inne dziko żyjące ryby. Dziś pozwólmy tuńczykowi wieść prym i wyczarujmy z niego obłędnie pyszne nadziewane papryki.
Składniki
- 1 papryka
- 1 puszka tuńczyka
- 1 łyżeczka masła klarowanego
- 100 g grzybków shiitake lub pieczarek pokrojonych w paski
- 2 łodygi selera naciowego pokrojonego w półksiężyce
- 1/4 cebuli pokrojonej w kostkę
- 2 łyżki natki pietruszki drobno pokrojonej
- sól kłodawska lub himalajska do smaku
- pieprz do smaku
Przygotowanie
- Paprykę ułoż w naczyniu, wyłożonym papierem do pieczenia i piecz w temp. 200st. C przez ok. 30min.
- W tym czasie na rozgrzanym maśle klarowanym delikatnie podsmaż cebulę, seler i grzybki, całość połącz z tuńczykiem i pietruszką.
- Upieczoną paprykę wypełnij powstałym farszem.
Dodatkowe informacje
DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: papryki, masła klarowanego, grzybków shiitake, selera, pietruszki i soli kłodawskiej?
PAPRYKA- jest źródłem witaminy A, B6, C oraz kwasu foliowego i potasu. Obfituje w antyoksydanty, które unieszkodliwiają wolne rodniki. Dzęki luteinie i zeaksantynie korzystnie wpływa na wzrok.
MASŁO KLAROWANE- nie bez powodu w medycynie ajurwedyjskiej nazywane jest “złotem”. Posiada całą gamę zalet; ma działanie przeciwzapalne, alkalizujące, nawilża tkankę łączna i stawy, usprawnia pamieć. Jest dobrym źrodłem antyoksydantów(przeciwutleniaczy)- witamin A i E, które znakomicie niwelują szkodliwe wolne rodniki, wspaniale regenerują i odżywiają skórę, mogą też korzystnie wpływać na kondycję wzroku. Masło klarowane dzięki obecności witaminy K poprawia stan układu kostnego. Poprzez stymulację enzymów trawiennych wspomaga proces trawienia. Zawiera kwas masłowy, który działa wzmacniająco na ściany jelit i pozytywnie wpływa na ich prawidłową mikroflorę. Jest dobrze tolerowane przez osoby wrażliwe na produkty mleczne, gdyż prawie całkowicie pozbawione jest laktozy i kazeiny. Swoim subtelnym, lekko orzechowym smakiem doskonale podkreśla smak potraw. Dodatkowo jest świetnym tłuszczem do użycia w wysokiej temperaturze, ma jeden z najwyższych punktów dymienia (ok. 235st. C), dzięki temu nie utlenia sie i nie ulega innym toksycznym przemianom. Dla porównania temperatura dymienia oleju rzepakowego to ok, 130 st. C, oleju słonecznikowego ok. 107 st, C, a oliwy z oliwek ok. 191 st. C.
GRZYBY SHIITAKE- działają przeciwzapalnie, są bogatym zródłem polisacharydów, beta glukanów zwiększających produkcję białych krwinek odpowiedzialnych za zwalczanie infekcji. Dodatkowo zawierają niezbędną w czasie choroby witaminę D oraz selen, miedź, potas i magnez.
SELER NACIOWY- ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, oczyszczające. Usuwa szkodliwe produkty przemiany materii, a przy tym odkwasza organizm. Jest zródłem witaminy A i C, nieocenionych w przypadku infekcji. Zawartość wody i elektrolitów świetnie zapobiega odwodnieniu. Występujący w selerze błonnik wspomaga oczyszczanie jelit i korzystnie wpływa na ich mikroflorę.
NATKA PIETRUSZKI- posiada właściwości antybakteryjne. Zawiera więcej witaminy C niż cytrusy (ok. 3 razy więcej niż cytryna). Jest źródłem potasu, beta karotenu oraz witaminy K i kwasu foliowego dzięki czemu może korzystnie wpływa na układ kostny i serce. Obecna w niej luteina, beta karoten i zeaksantyna wspierają zdrowie oczu.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).
Przedstawione przeze mnie materiały w żadnym wypadku nie są poradami medycznymi. Stanowią jedynie zbiór informacji i nie służą do diagnostyki medycznej. Użycie opisanych metod, substancji czy jakichkolwiek wskazówek wymaga konsultacji lekarskiej. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania zawartych informacji.