PYSZNA FASOLKA SZPARAGOWA Z SUPER ZDROWYMI DODATKAMI
Fasolka szparagowa jest nie tylko bardzo smaczna, ale jest też skarbnicą wartości odżywczych, które doskonale wpływają na nasze zdrowie. Co wyjątkowego w sobie kryje? Świetnie wspomaga pracę układu trawiennego, zapobiega chorobom krążenia, miażdżycy, zawałom serca oraz obniża ciśnienie krwi. Ze względu na niski indeks glikemiczny, nie powoduje gwałtownego wyrzutu insuliny do krwi i często znajduje się w diecie osób cierpiących na cukrzycę. Ma również pozytywny wpływ na pracę systemu nerwowego i łagodzi dolegliwości związane z menopauzą. Ze względu na to, że należy do grupy roślin strączkowych, które bywają ciężkostrawne czasami jest wykluczana z diety. Zupełnie niepotrzebnie, wystarczy jedynie zadbać o jej odpowiednie przyrządzenie. Kluczowym czynnikiem ułatwiającym jej strawienie, jest czas gotowania, nie jest wskazane zbyt długie gotowanie (powinna być ugotowana do miękkości, ale nie przegotowana, tak, aby strączki były nadal jędrne). Fasolka w kuchni daje wiele możliwości, można ją ugotować, zapiekać, dodawać do sałatek, zup czy tworzyć z niej samodzielne dania. Dziś, u mnie, fasolka w roli głównej, w towarzystwie grzybków o równie niezwykłych właściwościach leczniczych. Połączenie aromatycznego czosnku, tymianku, maślanego smaku z lekko orzechową nutą oraz delikatną kwaskowatością cytryny jest iście niebiańska ucztą. Zwykła fasolka staje się bajkowa w smaku. Przekonajcie się sami.
Składniki
- 500 g fasolki szparagowej
- 100 g grzybków shiitake lub pieczarek pokrojnych w paski
- ½ cebuli czerwonej pokrojonej w kostkę
- 1 mały ząbek czosnku rozgnieciony i odstawiony na 10 min. (dlaczego? Przeczytaj poniżej)
- 2, 3 łyżki soku z cytryny
- szczypta tymianku
- 1 łyżka masła klarowanego
- pieprz do smaku
- sól kłodawska lub himalajska do smaku
Przygotowanie
- Fasolkę ugotuj w osolonej wodzie (ok. 3-5 min).
- Po ugotowaniu, przelej zimną wodą, aby zachować ładny kolor.
- Na rozgrzanym maśle klarowanym delikatnie podsmaż cebulę, czosnek i grzybki, tymianek (kilka minut).
- Dodaj fasolkę, sok z cytryny, dopraw solą i pieprzem i wszystko wymieszaj.
Dodatkowe informacje
DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: fasolki, grzybków, czosnku, soku z cytryny, masła klarowanego i soli kłodawskiej?
FASOLKA SZPARAGOWA- jest bardzo bogatym źródłem kwasu foliowego oraz witamin A, C i K. Zawiera spore ilości manganu, który wspomaga metabolizm i posiada właściwości antyoksydacyjne. Poza tym takie minerały jak; potas, fosfor, wapń i magnez. Obfituje w drogocenny dla zdrowia błonnik, dzięki czemu usprawnia pracę układu pokarmowego.
GRZYBY SHIITAKE- działają przeciwzapalnie, są bogatym zródłem polisacharydów, beta glukanów zwiększających produkcję białych krwinek odpowiedzialnych za zwalczanie infekcji. Dodatkowo zawierają niezbędną w czasie choroby witaminę D oraz selen, miedź, potas i magnez.
CZOSNEK- wspomaga układ odpornościowy; zawiera antyoksydanty, usprawnia procesy trawienne, wspomaga obniżanie cholesterolu, ciśnienia, zmniejszając przy tym ryzyko zachorowań na choroby serca. Ważne, aby przed dodaniem go do potrawy najpierw go rozgnieść lub pokroić, w celu zachowania jego wlaściwości zdrowotnych i uwolnienia dobroczynnej allicyny (naturalny związek chemiczny wydzielany przez rośliny, 15 razy silniejszy niz penicylina pod względem działania bakteriobójczego).
SOK Z CYTRYNY- jest żródłem witaminy C, która działa antyoksydacyjnie, unieszkodliwiając wolne rodniki i przeciwdziałając procesom starzenia. Odświeża oddech, alkalizuje organizm (odkwasza) i usprawnia pracę systemu trawiennego.
MASŁO KLAROWANE- nie bez powodu w medycynie ajurwedyjskiej nazywane jest “złotem”. Posiada całą gamę zalet; ma działanie przeciwzapalne, alkalizujące, nawilża tkankę łączna i stawy, usprawnia pamieć. Jest dobrym źrodłem antyoksydantów(przeciwutleniaczy)- witamin A i E, które znakomicie niwelują szkodliwe wolne rodniki, wspaniale regenerują i odżywiają skórę, mogą też korzystnie wpływać na kondycję wzroku. Masło klarowane dzięki obecności witaminy K poprawia stan układu kostnego. Poprzez stymulację enzymów trawiennych wspomaga proces trawienia. Zawiera kwas masłowy, który działa wzmacniająco na ściany jelit i pozytywnie wpływa na ich prawidłową mikroflorę. Jest dobrze tolerowane przez osoby wrażliwe na produkty mleczne, gdyż prawie całkowicie pozbawione jest laktozy i kazeiny. Swoim subtelnym, lekko orzechowym smakiem doskonale podkreśla smak potraw. Dodatkowo jest świetnym tłuszczem do użycia w wysokiej temperaturze, ma jeden z najwyższych punktów dymienia (ok. 235st. C), dzięki temu nie utlenia sie i nie ulega innym toksycznym przemianom. Dla porównania temperatura dymienia oleju rzepakowego to ok, 130 st. C, oleju słonecznikowego ok. 107 st, C, a oliwy z oliwek ok. 191 st. C.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).
Przedstawione przeze mnie materiały w żadnym wypadku nie są poradami medycznymi. Stanowią jedynie zbiór informacji i nie służą do diagnostyki medycznej. Użycie opisanych metod, substancji czy jakichkolwiek wskazówek wymaga konsultacji lekarskiej. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania zawartych informacji.