Go Back Email Link

ODKRYJ NA NOWO ZAPOMNIANE, ALE WYJĄTKOWE WARTOŚCI ODŻYWCZE PODROBÓW

Podroby od wieków gościły na naszych stołach. Dla naszych przodków dania z żołądków czy serduszek stanowiły codzienność. Nikt się wówczas nie zastanawiał nad ich wartościami odżywczymi, a o wielu chorobach, które dziś stanowią plagę nawet się nie słyszało. Czy dieta bogata w podroby mogła im zapobiegać? Niewątpliwie podroby skrywają w sobie cały wachlarz witamin, minerałów i niezwykłych substancji, których na próżno szukać w innych produktach. Dziś chciałabym Was na nowo przekonać do jedzenia wątróbki, która jest zdecydowanie numerem 1 w kategorii superżywności!

Składniki

  • 4 podudzia z kurczaka , bez kości, drobno pokrojone
  • 100-150 g wątróbki drobiowej lub wołowej , namoczonej przez kilka godzin w mleku i drobno pokrojonej
  • 150 g grzybków shiitake lub pieczarek , pokrojonych w paski
  • 2 ząbki czosnku , rozgniecionego i odstawionego na 10 min.(dlaczego?przeczytaj poniżej)
  • 8 pomidorów suszonych , drobno pokrojonych
  • 1 cebula , drobno pokrojona
  • 2 garści młodego szpinaku
  • 1 łyżeczka świeżo startego imbiru
  • 2 łyżeczki czerwonego sosu curry , gotowego lub domowego (znajdziesz w przepisach)
  • ¼ szklanki mleka kokosowego
  • sól kłodawska lub himalajska do smaku
  • 1 łyżka smalcu
  • ¼ łyżeczki pieprzu cayenne
  • szczypta curry

Przygotowanie

  • Na niewielkiej ilości smalcu podsmaż na złoty kolor cebulę, czosnek, imbir, dodaj grzybki, pomidory, chwilę podsmaż i zdejmij z ognia.
  • Mięso z kurczaka i wątróbkę dopraw solą, pieprzem cayenne, curry i podsmaż na pozostałej ilości smalcu (do miękkości), następnie dodaj do podsmażonej wcześniej mieszanki cebuli i grzybków.
  • Dodaj mleczko kokosowe, w razie potrzeby wodę i pastę curry, dokladnie wymieszaj, doprowadź do wrzenia i następnie gotuj na wolnym ogniu ok. 5 min.
  • Na koniec dodaj szpinak.

Dodatkowe informacje

DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: wątróbki, grzybków shiitake, imbiru, smalcu, mleka kokosowego, czosnku, szpinaku i soli kłodawskiej?
WĄTRÓBKA- zawiera ogromne ilości dobroczynnej witaminy A, która zapewnia zdrowie oczu, tarczycy, produkcję energii, piękny wygląd skóry oraz jest niezbędna dla krwi, w szczególności hemoglobiny. Ponadto obfituje w kwas foliowy, żelazo, cynk oraz miedź, która reguluję gospodarkę żelaza.
GRZYBY SHIITAKE- działają przeciwzapalnie, są bogatym źródłem polisacharydów, beta glukanów zwiększających produkcję białych krwinek odpowiedzialnych za zwalczanie infekcji. Dodatkowo zawierają witaminę D oraz selen, miedź, potas i magnez. Grzybki shitake nazywane są „eliksirem życia”, gdyż zgodnie z medycyną Dalekiego Wschodu są doskonałym sposobem na długowieczność. Działają kojąco na układ nerwowy (dzięki witaminie B3), zapobiegają miażdżycy, a nawet wykazują właściwości antynowotworowe ( z badań wynika, że zawartość beta glukanów wydłuża życie chorych na raka żołądka oraz raka jelita).
IMBIR- w medycynie ajurwedyjskiej nazywany jest uniwersalnym lekarstwem, panaceum dla układu trawiennego, oddechowego i krwionośnego. Zawiera gingerole o działaniu przeciwzapalnym, antyrakowym, uspokaja żolądek, ma właściwości rozkurczowe, likwiduje wzdęcia. Zwiększa moc wchłaniania składników odżywczych z pożywienia poprzez stymulowanie wydzielania enzymów trawiennych.
SMALEC- rodzaj tłuszczu, który świetnie wytrzymuje wysoką temperaturę i nie podlega szkodliwym reakcjom podczas smażenia. Jest też bogaty w korzystne dla zdrowia, witaminę D, cholinę i kwasy Omega 3.
MLEKO KOKOSOWE- jest wyśmienitym zastępnikiem śmietany i w przeciwieństwie do niej, nie wywołuje stanów zapalnych w organizmie, a wręcz pomaga je redukować, wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Jest też dobrym źrodłem wielu witamin (A, E, C, B) i minerałów (wapń, magnez, fosfor, potas).
CZOSNEK- wspomaga układ odpornościowy; obfituje w antyoksydanty, usprawnia procesy trawienne, wspomaga obniżanie cholesterolu, ciśnienia, zmniejszając przy tym ryzyko zachorowań na choroby serca. Obecna w czosnku siarka zwiększa biodostępność składników mineralnych z pożywienia, zawierającego kwas fitynowy (m.in. rośliny strączkowe, ryż). Badania wykazują, że po dodaniu czosnku do posiłków sładających się z ryżu czy roślin strączkowych, przyswajalność cynku i żelaza wzrasta dwukrotnie. W celu skorzystania z wlaściwości zdrowotnych czosnku i uwolnienia dobroczynnej allicyny (naturalny związek chemiczny wydzielany przez rośliny, 15 razy silniejszy niz penicylina pod względem działania bakteriobójczego) istotne jest, aby przed dodaniem go do potrawy najpierw go rozgnieść lub pokroić i odczekać kilka minut. Allicyna nie występuje w nienaruszonych ząbkach czosnku (w celu jej wytworzenia musi dojść do reakcji pomiędzy alliiną i allinazą). Alliina nie posiada zapachu, z tego powodu nierozgnieciony czosnek nie pachnie. Poprzez wydobycie zapachu, wydobywamy jego moc.
SZPINAK- trudno jest znaleźć warzywo, które zawierałoby więcej drogocennej dla kości witaminy K niż właśnie szpinak. Ponadto obfituje w witaminy A i C, dzięki czemu działa antyoksydacyjnie i unieszkodliwa wolne rodniki. Jest źródłem takich minerałów jak: magnez, żelazo, mangan i miedź.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).