Go Back Email Link

WŁOSKA JARZYNOWA, NIE DOŚĆ, ŻE PYSZNA TO JESZCZE ZDROWA

Dlaczego klasyczna włoska zupa minestrone jest nazywana eliksirem młodości? Otóż Amerykański badacz Dann Buettner, chcąc zgłębić tajemnicę długowieczności, odwiedził 5 regionów na świecie, tzw. niebieskich stref, gdzie ludzie dożywają sędziwej starości w dobrym zdrowiu. Jednym z tych miejsc była Sardynia. Co sprawia, że jej mieszkańcy osiągają wiek przekraczający sto lat? Okazuję się, że za ich dobre samopoczucie odpowiada w dużej mierze minestrone, która na stałe jest wpisana w ich menu, jedzą ją prawie codziennie. To można by rzec, rustykalna zupa warzywna, ale wzbogacona o całą tęczę kolorów i aromatów. Dostarcza nie tylko dużej ilości białka, ale i korzystnego dla naszego zdrowia błonnika, wielu witamin i minerałów. Gęsta, bogata, dlatego doskonale nadaje się również jako sycące, samodzielne danie. W zależności od regionu Włoch może się nieznacznie różnić dodatkami. Moja wersja bazuje na pomidorach, fasolce, cukinii, marchewce, selerze i całej gamie ziół. Jej wyjątkowość polega na tym, że jest niezwykle pożywna, ale zarazem lekka, świeża. Sekretem jest chrupkość warzyw, ugotowanych al dente. Przepis jest zdecydowanie warty wypróbowania, szybki, prosty w wykonaniu i obłędnie pyszny...a jeśli jeszcze przy tym zapewnia długowieczność to nie należy pozostawać obojętnym.

Składniki

  • 1 cukinia żółta pokrojona w półtalarki
  • 1 cukinia zielona pokrojona w półtalarki
  • 2 mniejsze cebule drobno pokrojone
  • 2 selery naciowe dość drobno pokrojone
  • 2 marchewki pokrojone w półtalarki
  • 3 ząbki czosnku rozgniecionego i odstawionego na 10min. (Dlaczego? Przeczytaj poniżej)
  • 300 g fasolki cannellini namoczonej i gotowanej w szybkowarze przez 10min. (Dlaczego? Przeczytaj poniżej)
  • 1/2 łyżeczki świeżego tymianku
  • 1/2 łyżeczki świeżego rozmarynu
  • 1/4 łyżeczki suszonego oregano
  • 1/4 łyżeczki suszonej bazylii
  • 1 łyżka masła klarowanego
  • 2 l wody
  • 300 g rozdrobnionych pomidorów w słoiku lub puszce
  • 1/2 szklanki koncentratu kolagenowego (przepis tutaj)
  • pieprz do smaku
  • sól klodawska lub himalajska do smaku

Przygotowanie

  • Na rozgrzanym maśle podsmaż do miękkości cebulę, czosnek, marchew, seler, cukinie oraz zioła.
  • Dodaj wodę, koncentrat kolagenowy, pomidory, fasolkę i dopraw solą oraz pieprzem.
  • Gotuj około 5-10 min.

Dodatkowe informacje

DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: cukinii, selera, fasolki, czosnku, masła klarowanego, koncentratu kolagenowego, oregano, bazylii, tymianku, rozmarynu i soli klodawskiej?
CUKINIA- jest źródłem witaminy A, B, C, K oraz manganu, potasu, magnezu, miedzi i kwasu foliowego. Dzięki zawartości takich antyoksydantów jak: luteina i zeaksantyna może korzystnie wpływać na wzrok. Obecność błonnika usprawnia prace jelit i obniża poziom cholesterolu.
SELER NACIOWY- ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, oczyszczające. Usuwa szkodliwe produkty przemiany materii, a przy tym odkwasza organizm. Jest zródłem witaminy A i C, nieocenionych w przypadku infekcji. Zawartość wody i elektrolitów świetnie zapobiega odwodnieniu. Występujący w selerze błonnik wspomaga oczyszczanie jelit i korzystnie wpływa na ich mikroflorę.
FASOLKA CANNELLINI- jest źródłem witamin z grupy B oraz kwasu foliowego, żelaza, fosforu, magnezu, potasu, cynku, miedzi i wapnia. Obfituje w białko i dobroczynny dla jelit błonnik. Korzystnie wpływa na pracę serca i może obniżać poziom cholesterolu. Pomimo wielu zalet zawiera też takie anty-odżywcze składniki jak: lektyny i fityniany. Istnieje jednak łatwy sposób na ich znaczną redukcję, wystarczy ugotować je w szybkowarze. Natomiast wcześniejsze namoczenie fasolki pozwoli na rozpad znajdujących się w niej cukrów złożonych, które odpowiadają za jej ciężkostrawność.
CZOSNEK- wspomaga układ odpornościowy; zawiera antyoksydanty, usprawnia procesy trawienne, wspomaga obniżanie cholesterolu, ciśnienia, zmniejszając przy tym ryzyko zachorowań na choroby serca. Ważne, aby przed dodaniem go do potrawy najpierw go rozgnieść lub pokroić, w celu zachowania jego wlaściwości zdrowotnych i uwolnienia dobroczynnej allicyny (naturalny związek chemiczny wydzielany przez rosliny, 15 razy silniejszy niz penicylina pod względem działania bakteriobójczego).
MASŁO KLAROWANE- nie bez powodu w medycynie ajurwedyjskiej nazywane jest “złotem”. Posiada całą gamę zalet; ma działanie przeciwzapalne, alkalizujące, nawilża tkankę łączna i stawy, usprawnia pamieć. Jest dobrym źrodłem antyoksydantów(przeciwutleniaczy)- witamin A i E, które znakomicie niwelują szkodliwe wolne rodniki, wspaniale regenerują i odżywiają skórę, mogą też korzystnie wpływać na kondycję wzroku. Masło klarowane dzięki obecności witaminy K poprawia stan układu kostnego. Poprzez stymulację enzymów trawiennych wspomaga proces trawienia. Zawiera kwas masłowy, który działa wzmacniająco na ściany jelit i pozytywnie wpływa na ich prawidłową mikroflorę. Jest dobrze tolerowane przez osoby wrażliwe na produkty mleczne, gdyż prawie całkowicie pozbawione jest laktozy i kazeiny. Swoim subtelnym, lekko orzechowym smakiem doskonale podkreśla smak potraw. Dodatkowo jest świetnym tłuszczem do użycia w wysokiej temperaturze, ma jeden z najwyższych punktów dymienia (ok. 235st. C), dzięki temu nie utlenia sie i nie ulega innym toksycznym przemianom. Dla porównania temperatura dymienia oleju rzepakowego to ok, 130 st. C, oleju słonecznikowego ok. 107 st, C, a oliwy z oliwek ok. 191 st. C.
KONCENTRAT KOLAGENOWY- jest bogaty w minerały, składniki odżywcze i przeciwzapalne. Zawarte w nim aminokwasy pomagają odbudować tkankę mięśniowa i łączną, leczą nieszczelną błonę śluzową układu pokarmowego, detoksykują wątrobę, oczyszczają krew i naczynia krwionośne. Koncentrat jest świetnie przyswajalną formą naturalnego kolagenu. Kolagen jest najczęściej występującym białkiem w organizmie, zbawiennie działa na kości, stawy, chrząstki, ścięgna, błony śluzowe, skórę, paznokcie i włosy. Kolagen pełni rolę „kleju”, który pomaga utrzymać ciało razem, zapewnia elastyczność i daje efekt odmładzający- czegóż chcieć więcej?
OREGANO (LEBIODKA POSPOLITA)- zawiera witaminę E, K, mangan, żelazo i wapń. Obfituje w antyoksydanty, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Dzieki zawartości karwakrolu i tymolu ma działanie antywirusowe.
BAZYLIA-  źródło witaminy K, A, C, manganu, żelaza i wapnia. Zawiera antyoksydanty, działa przeciwzapalnie. Usprawnia prace układu pokarmowego, może okazać się pomocna przy wzdęciach czy kolkach.
TYMIANEK- ma działanie przeciwbakteryjne, wykrztuśne i rozkurczowe. Usprawnia trawienie i jest pomocny przy niestrawności. Łagodzi stany zapalne i infekcje górnych dróg oddechowych.
ROZMARYN- jest bogatym źródłem antyoksydantów, unieszkodliwiających wolne rodniki i przeciwdziałających zapaleniom organizmu. Może korzystnie wpływać na obniżanie ciśnienia, wspomagać pamięć i koncentrację. Posiada właściwości chroniące narząd wzroku i opóźnia rozwój katarakty oraz zwyrodnienia plamki żółtej. Wspomaga utrzymanie prawidłowej mikroflory jelit.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).