KAKAO I ŚLIWKA TO DOSKONAŁE POŁĄCZENIE SMAKU I WARTOŚCI ODŻYWCZYCH
Czy w zdrowy styl życia wpisują się słodkości? Osobiście jestem wielkim zwolennikiem balansu i nie popadania w skrajności. Pozwalam sobie zatem na słodkie przyjemności, ale niezbyt często. Kiedy się na nie decyduję, najczęściej są to domowe, owocowe puddingi, kremy czy musy. Dziś prym wiedzie ciasto z moimi ukochanymi śliwkami, na które właśnie rozpoczął się sezon. O tej porze roku śliwki smakują wyśmienicie a ciastu dodają wyjątkowej wilgotności. Placek nie zawiera rafinowanego cukru, a jego słodycz pochodzi z syropu klonowego, cynamonu i owoców. Słodycz warta grzechu:-)
Składniki
- 250 g mąki (niehybrydyzowanej, niefortyfikowanej)
- 120 ml syropu klonowego
- 2 jajka
- 2 małe łyżeczki proszku do pieczenia (bez aluminium)
- 2 szczypty nasion babki płesznik
- 3-4 łyżki surowego, gorzkiego kakao
- 1 szklanka mleka kokosowego
- opcjonalnie szczypta cynamonu
- kilkanaście śliwek lub świeżych fig , pokrojonych w paseczki
Przygotowanie
- W garnuszku dokladnie wymieszaj mleko z kakao i delikatnie podgrzej do całkowitego rozpuszczenia.
- W blenderze umieść jajka i zmiksuj do gładkiej konsystencji, dodaj syrop klonowy i dokladnie wymieszaj.
- Dodaj ostudzone mleko kakaowe i ponownie dokładnie wymieszaj.
- Dodaj mąkę, proszek do pieczenia, babkę płesznik i cynamon, dokladnie wymieszaj.
- Masę przelej do formy wysmarowanej olejem kokosowym, na wierzchu ułóż śliwki (dość gęsto).
- Piecz w temp. 180st.C przez ok. 40 min.
Dodatkowe informacje
DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM; śliwek, kakao, jajek, babki płesznik, mleka kokosowego i syropu klonowego?
ŚLIWKI- obfitują w drogocenne dla jelit pektyny, zwalczają zaparcia. Zawarty w nich magnez oraz wit. B6 wspomagają pracę ukł. nerwowego i mózgu, niwelują skurcze mięśni i poprawiają koncentrację. Polifenole obecne w śliwkach doskonale neutralizują szkodliwe wolne rodniki przyczyniając się do zmniejszania ryzyka zachorowań na choroby cywilizacyjne, w tym nowotwory.
KAKAO- jest rodzajem superżywności, zawierającej jedną z największych ilości mineralów (głównie magnezu i żelaza) ze wszystkich dostępnych na ziemi produktów. Zawiera dobroczynne antyoksydanty- flawonoidy (ma ich 15- krotnie więcej niż jagody i 30- krotnie więcej niż zielona herbata), dzięki czemu niweluje wolne rodniki, zapobiegając procesom przedwczesnego starzenia. Wpływa na zdrowie serca, obniża poziom cholesterolu, poprawia pamięć i koncentrację.
JAJKO- to „życie”, jedyny produkt, w którym jest wszystko oprócz witaminy C. Skarbnica witamin A, B, D, E, K oraz takich minerałów jak: cynk, żelazo, miedź, selen. Obfituje w kwasy omega 3, lecytynę, cholinę, luteinę, zeaksantynę, idealny panel wszystkich aminokwasów egzogennych, czyli tych, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. Zaledwie 2 jajka w zupełności pokrywają dzienne zapotrzebowanie na aminokwasy. Jajko świetnie wpływa na wzrok i wspomaga pracę mózgu.
NASIONA BABKI PŁESZNIK (BABKI JAJOWATEJ)- idealny, zdrowy zamiennik bułki tartej lub jajek, świetnie wchłaniają wodę, dzięki czemu posiadają właściwości wiążące. Działają oczyszczająco na jelita.
MLEKO KOKOSOWE- jest wyśmienitym zastępnikiem śmietany i w przeciwieństwie do niej, nie wywołuje stanów zapalnych w organizmie, a wręcz pomaga je redukować, wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Jest też dobrym źrodłem wielu witamin (A, E, C, B) i minerałów (wapń, magnez, fosfor, potas).
SYROP KLONOWY- w przeciwieństwie do cukru rafinowanego jest mniej przetworzony, zawiera spore ilości takich minerałów jak: mangan, cynk, potas, magnez, wapń, witaminy z grupy B (zwłaszcza B2). Jest prawdziwą skarbnicą antyoksydantów, które redukują wolne rodniki odpowiedzialne za przyspieszanie procesów starzenia, uszkadzanie tkanek i rozwój stanów zapalnych. Jego zdolność zwalczania wolnych rodników jest podobna jak w brokułach i jabłkach. Posiada równiez nieco niższy indeks glikemiczny od zwykłego cukru, dzięki czemu nie powoduje aż tak gwałtownego wyrzutu insuliny.
DLACZEGO DO PRZEPISU NIE UŻYŁAM MIODU:
MIÓD- jest produktem ogromnie wartościowym i odżywczym, nie należy go jednak poddawać obróbce termicznej. Miód pod wpływem podgrzania wyzwala toksynę zwaną hydroksymetylofurfuralem (HMF), staję się również trudny do strawienia.