BAKŁAŻAN TO INACZEJ GRUSZKA MIŁOŚCI, POBUDZA NIE TYLKO ZMYSŁY SMAKU
Bakłażana w kuchni używamy z rozwagą, nie zawsze wiemy jak go przyrządzać i z czym łączyć. A szkoda, bo oberżyna jest wyjątkowo wdzięczna kulinarnie. Wystarczy jedynie odkryć kilka prostych zasad i można z niej wyczarować dania niezwykłe. Dzisiejsza propozycja to oryginalny pomysł na pesto, doskonale łączące się z warzywami, pieczywem, makaronem czy kaszami. Podstawą wydobycia z bakłażana jego smaku jest wcześniejsze pozbycie się goryczki, potrzebna jest do tego jedynie sól, która w pojedynkę doskonale spełni swoją rolę. Ale bakłażan to nie jedynie walory smakowe, ale i cały wachlarz właściwości zdrowotnych; dba o układ krążenia, wzrok, kości, kondycję włosów oraz zapobiega przedwczesnemu starzeniu.
Składniki
- 1 bakłażan , przekrojony na połowę, wzdłuż
- 1 czerwona papryka , przekrojona na połowę
- 8 ząbków czosnku w łupinach , delikatnie rozgniecionych i odstawionych na 10 min.(dlaczego?przeczytaj poniżej)
- ½ pęczka natki pietruszki
- 2 pomidory suszone
- 2 garści świeżej bazylii
- sól kłodawska lub himalajska do smaku
- pieprz do smaku
- opcjonalnie 3 łyżki sera feta
Przygotowanie
- Połówki bakłażana posyp solą i odstaw na 15-20 min, następnie opłucz i osusz papierowym ręcznikiem.
- Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia umieść bakłażana, paprykę, czosnek i piecz w temp. 215st.C przez ok. 30 min.
- Paprykę po upieczeniu umieść na talerzu i nakryj dodatkowym talerzem, po 15 min. ściągnij skórkę, z czosnku usuń łupiny.
- Wszystkie składniki umieść w blenderze, dopraw solą, pieprzem i zblenduj do konsystencji pesto.
Dodatkowe informacje
DLACZEGO OPRÓCZ DROGOCENNEGO BAKŁAŻANA DO PRZEPISU UŻYŁAM: sera feta, papryki, czosnku, pietruszki, bazylii i soli kłodawskiej?
SER FETA- w porównaniu z serem krowim ma mniejsze cząsteczki tłuszczu, dzięki czemu jest łatwiej trawiony, nie obciąża układu pokarmowego i nie wywołuje uszkodzeń śluzówki ani stanów zapalnych. Jest znakomitym źródłem witamin z grupy B oraz wapnia i fosforu.
PAPRYKA- jest źródłem witaminy A, B6, C oraz kwasu foliowego i potasu. Obfituje w antyoksydanty, które unieszkodliwiają wolne rodniki. Dzęki luteinie i zeaksantynie korzystnie wpływa na wzrok.
CZOSNEK- wspomaga układ odpornościowy; obfituje w antyoksydanty, usprawnia procesy trawienne, wspomaga obniżanie cholesterolu, ciśnienia, zmniejszając przy tym ryzyko zachorowań na choroby serca. Obecna w czosnku siarka zwiększa biodostępność składników mineralnych z pożywienia, zawierającego kwas fitynowy (m.in. rośliny strączkowe, ryż). Badania wykazują, że po dodaniu czosnku do posiłków sładających się z ryżu czy roślin strączkowych, przyswajalność cynku i żelaza wzrasta dwukrotnie. W celu skorzystania z wlaściwości zdrowotnych czosnku i uwolnienia dobroczynnej allicyny (naturalny związek chemiczny wydzielany przez rośliny, 15 razy silniejszy niz penicylina pod względem działania bakteriobójczego) istotne jest, aby przed dodaniem go do potrawy najpierw go rozgnieść lub pokroić i odczekać kilka minut. Allicyna nie występuje w nienaruszonych ząbkach czosnku (w celu jej wytworzenia musi dojść do reakcji pomiędzy alliiną i allinazą). Alliina nie posiada zapachu, z tego powodu nierozgnieciony czosnek nie pachnie. Poprzez wydobycie zapachu, wydobywamy jego moc.
NATKA PIETRUSZKI- posiada właściwości antybakteryjne. Jest źródłem potasu, witaminy A oraz witaminy K i kwasu foliowego, dzięki czemu może korzystnie wpływać na układ kostny i serce. Skrywa w sobie więcej witaminy C niż cytrusy (ok. 3 razy więcej niż cytryna). Jest jednym z warzyw o największej zawartości żelaza (w 100g aż 5-6mg), idealnie sprawdza się w leczeniu anemii. Obfituje w drogocenne dla zdrowia flawonoidy, chlorofil i aminokwasy. Doskonale wspomaga wątrobę i oczyszczanie nerek, usuwa nadmiar wody z organizmu. Działa rozkurczowo, co znajduje zastosowanie przy dolegliwościach bólowych (np. podczas menstruacji). Zapobiega niestrawnośći i redukuje wzdęcia. Zawarta w niej luteina, beta karoten i zeaksantyna wspierają zdrowie oczu.
BAZYLIA- źródło witaminy K, A, C, manganu, żelaza i wapnia. Zawiera antyoksydanty, działa przeciwzapalnie. Usprawnia pracę układu pokarmowego, może okazać się pomocna przy wzdęciach czy kolkach.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).