ŚWIEŻOŚĆ PIETRUSZKI, ORZEŹWIAJĄCEJ CYTRYNY I AROMATYCZNEGO ŁOSOSIA TO IDEALNE POŁĄCZENIE SMAKOWE I ZDROWOTNE
Ryby jeszcze do niedawna uchodziły za bardzo ważny element zdrowej diety. Są doskonałym źródłem pełnowartościowego, dobrze przyswajalnego białka. Pełne witamin, minerałów, kwasów nienasyconych (omega 3), dzięki czemu zapobiegają wielu chorobom. Korzystnie wpływają na pracę mózgu, układ nerwowy i układ krążenia. Jednakże poprzez masowy wzrost popularności hodowli ryb, ich wartość odżywcza znacznie spadła. Tego typu hodowle przeważnie nie są nastawione na jakiekolwiek standardy a jedynie zysk, używane są antybiotyki, pestycydy a jakość pokarmu jakimi są karmione ryby pozostawia wiele do życzenia. Jeśli chcemy, aby na naszym talerzu znalazła się zdrowsza ryba wybierzmy tą, żyjącą w naturalnym środowisku. Ja postawiłam na dzikiego łososia i połączyłam jego delikatny smak ze świeżością i kwaskowatością pietruszkowego pesto. Jako warzywo dobrze komponujące się z wykreowanym przeze mnie smakiem wybrałam fasolkę szparagową o lekko chrupkiej strukturze.
Składniki
- 1 porcja ryby ja użyłam łososia
- ½ pęczka natki pietruszki
- sok z 1 cytryny
- 1 łyżka ziaren prażonego słonecznika opcjonalnie
- 1 ząbek czosnku rozdrobniony i odstawiony na 10 min. (dlaczego? Przeczytaj poniżej)
- szczypta pieprzu cytrynowego
- szczypta czerwonej papryki
- sól klodawska lub himalajska do smaku
- 300 g fasolki szparagowej
Przygotowanie
- Rybę dopraw solą, pieprzem cytrynowym i papryką, odstaw na co najmniej 20min.
- W tym czasie przygotuj pesto- zmiksuj na drobno pietruszkę, czosnek, sok z cytryny i ewentualnie słonecznik, dopraw solą.
- Rybę piecz na parze lub w piekarniku przez około 20min.
- Fasolkę ugotuj do miękkości w osolonej wodzie.
- Aby zachować jej intensywny kolor, tuż po ugotowaniu zanurz ją przez chwilę w zimnej wodzie. Na talerz wyłóż fasolkę, następnie rybę i pesto.
Dodatkowe informacje
DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: łososia, fasolki, pietruszki, soku z cytryny, czosnku i soli kłodawskiej?
ŁOSOŚ- zawiera witaminy z grupy B (szczególnie wit. B12) i witaminę D oraz potas i selen (zawiera więcej selenu niz banany). Obfituje w kwasy omega 3, które maja zdolność łagodzenia stanów zapalnych i obniżania ciśnienia. Czerwony kolor łososia nadaje mu astaksantyna, która wpływa na zdrowie serca, redukując poziom „złego” i podwyższając poziom „dobrego” cholesterolu.
FASOLKA SZPARAGOWA- jest źródłem witamin A, K, B i E oraz takich minerałów jak: potas, fosfor, wapń, magnez, żelazo i cynk. Zawiera błonnik, dzięki czemu może mieć korzystny wpływ na serce i system trawienny.
NATKA PIETRUSZKI- posiada właściwości antybakteryjne. Jest źródłem potasu, żelaza (w 100g aż 6mg!), witaminy C i A oraz witaminy K i kwasu foliowego, dzięki czemu może korzystnie wpływa na układ kostny i serce. Obfituje w drogocenne dla zdrowia flawonoidy, chlorofil i aminokwasy. Doskonale wspomaga wątrobę i oczyszczanie nerek, usuwa nadmiar wody z organizmu. Działa rozkurczowo, co znajduje zastosowanie przy dolegliwościach bólowych (np. podczas menstruacji). Zapobiega niestrawnośći i redukuje wzdęcia. Zawarta w niej luteina, beta karoten i zeaksantyna wspierają zdrowie oczu.
SOK Z CYTRYNY- jest źródłem witaminy C, która działa antyoksydacyjnie, unieszkodliwiając wolne rodniki i przeciwdziałając procesom starzenia. Odświeża oddech, alkalizuje organizm (odkwasza) i usprawnia pracę systemu trawiennego.
CZOSNEK- wspomaga układ odpornościowy; zawiera antyoksydanty, usprawnia procesy trawienne, wspomaga obniżanie cholesterolu, ciśnienia, zmniejszając przy tym ryzyko zachorowań na choroby serca. Ważne, aby przed dodaniem go do potrawy najpierw go rozgnieść lub pokroić, w celu zachowania jego wlaściwości zdrowotnych i uwolnienia dobroczynnej allicyny (naturalny związek chemiczny wydzielany przez rosliny, 15 razy silniejszy niz penicylina pod względem działania bakteriobójczego).
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).
Przedstawione przeze mnie materiały w żadnym wypadku nie są poradami medycznymi. Stanowią jedynie zbiór informacji i nie służą do diagnostyki medycznej. Użycie opisanych metod, substancji czy jakichkolwiek wskazówek wymaga konsultacji lekarskiej. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania zawartych informacji.