BATONIKI SEZAMKOWE, PALCE LIZAĆ NA ZDROWIE
Jeżeli jesteś miłośnikiem sezamków, zdecydowanie warto wykonać je w domu. Te ze sklepowych półek, nie tylko praktycznie zawsze zawierają więcej cukru niż sezamu, ale są też pełne szkodliwego syropu glukozowego. A przecież same ziarenka sezamu są skarbnicą zdrowia. Charakteryzują się dużą zawartością białka, witaminy E , magnezu, wapnia, żelaza i cynku. Obniżają poziom cholesterolu, glukozy we krwi, korzystnie wpływają na skórę, redukują stres oksydacyjny (który jest najczęstszą przyczyną powstawania komórek nowotworowych). Przepis na sezamki jest dziecinnie prosty i wymaga jedynie dwóch składników. Powstałe batoniki sezamkowe świetnie się przechowują i nawet po kilku dniach są nadal chrupiące. W ¾ swojej objętości zawierają sezam, a jedynie w ¼ części „słodzidło”. Ich ciemny kolor wynika z zastosowania syropu daktylowego, który można z powodzeniem zastąpić syropem klonowym. Jedzmy sezamki pełne sezamu, a nie cukier o smaku sezamowym.
Składniki
(na 4 duże, grubsze sezamki)
- ¾ szklanki ziaren sezamu bio
- ¼ szklanki syropu daktylowego lub klonowego
Przygotowanie
- Ziarna sezamu deilkatnie podpraż na suchej patelni, przez ok. 3 minuty, ciągle mieszając (aby zapobiec przypaleniu, wówczas sezamki nabiorą goryczy).
- Po ostygnięciu sezamu wymieszaj go z syropem.
- Blachę wyłóż papierem do pieczenia i umieść na nim powstałą masę.
- Piecz w piekarniku w temp, 170 st. C przez 10 min.
- Po przestygnięciu delikatnie pokrój w kształt sezamek.
Dodatkowe informacje
DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: sezamu i syropu daktylowego?
SEZAM- jest źródłem witamin z grupy B oraz wapnia, magnezu, żelaza i potasu. Obfituje w antyoksydanty, unieszkodliwiające wolne rodniki. Działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Może korzystnie wpływać na pracę serca, mózgu, wątroby i nerek. Przynosi również liczne korzyści skórze, ze względu na zawartość witaminy E oraz kwasów Omega 6, poprawia jej ukrwienie i odżywienie.
SYROP DAKTYLOWY- w przeciwieństwie do zwykłego cukru jest mniej kaloryczny (ok. 25%), jest zasobniejszy w składniki mineralne (potas, wapń, magnez), witaminy; przeciwutleniacze (A, C, E).
DLACZEGO DO PRZEPISU NIE UŻYŁAM MIODU:
MIÓD- jest produktem ogromnie wartościowym i odżywczym, nie należy go jednak poddawać obróbce termicznej. Miód pod wpływem podgrzania wyzwala toksynę zwaną hydroksymetylofurfuralem (HMF), staję się on również trudny do strawienia.
Przedstawione przeze mnie materiały w żadnym wypadku nie są poradami medycznymi. Stanowią jedynie zbiór informacji i nie służą do diagnostyki medycznej. Użycie opisanych metod, substancji czy jakichkolwiek wskazówek wymaga konsultacji lekarskiej. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania zawartych informacji.