WYJĄTKOWA MOC ZDROWOTNA MAŁO DOCENIANYCH WARZYW
Pieczone warzywa to żadna innowacja, zapiekamy papryki, bakłażany,cukinie. Czasem dla odmiany warto sięgnąć po mniej popularne, a równie wartościowe produkty. Dziś prym wiedzie cykoria i bulwy kopru. Cykoria to bogactwo wielu witamin i składników mineralnych,dzięki czemu doskonale wpływa na pracę systemu pokarmowego,nerek, wątroby (stymuluje wytwarzanie żółci), wspomaga tworzenie się czerwonych krwinek. Jakby tych wartości zdrowotnych było mało idealnym dopełnieniem będą bulwy kopru, czyli fenkuł. Koper to nie tylko dodatkowe wsparcie układu trawiennego (zapobiega wzdęciom,kolkom), ale i wyjątkowa moc przeciwzapalna i antynowotworowa. Fenkuł to również sposób na zdrowe kości, przeziębienie (ma właściwości napotne i przeciwgorączkowe) i niwelowanie zaburzeń hormonalnych (zawiera estrogen). Wykorzystajmy ogromny potencjał tych niezwykłych warzyw i jedzmy pyszna cykorię oraz fenkuł na zdrowie!.
Składniki
- 4 cykorie, przekrojone na 3 części wzdłuż
- 2 bulwy kopru włoskiego, przekrojone na 3 części wzdłuż
- 3 kolorowe marchewki, pokrojone na cząstki
- 2-3 łyżki orzeszków pinii
- 1 łyżeczka oleju kokosowego
- 1 łyżeczka ghee
- szczypta oregano
- szczypta bazylii
- 1 łyżka soku z cytryny
- sól kłodawska lub himalajska
- 1-2 łyżki sera feta (opcjonalnie)
Przygotowanie
- Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia ułóż wszystkie warzywa.
- Posmaruj niewielką ilością oleju kokosowego, oprósz ziołami i solą.
- Piecz ok. 30 min. w temp. 200 st.C .
- Na patelni rogrzej ghee i dodaj orzeszki.
- Podpraż orzeszki na delikatnie złoty kolor, ściągnij z ognia, dodaj sok z cytryny i polej nimi upieczone warzywa.
- Posyp kawałkami sera feta.
Dodatkowe informacje
DLACZEGO DO PRZEPISU DODATKOWO UŻYŁAM: marchewki, orzeszków pinii, oleju kokosowego, ghee, soku z cytryny i soli kłodawskiej?
MARCHEW- źródło antyoksydantów, unieszkodliwiających wolne rodniki. Ma korzystny wpływ na kondycję skóry i serca. Jest warzywem prebiotycznym, czyli stanowi doskonałą, naturalną pożywkę dla dobroczynnych bakterii jelitowych, wpływa korzystnie na ich wzrost i rozwój, sprzyjając wytworzeniu prawidłowej mikroflory.
ORZESZKI PINII- są źródłem takich minerałów jak: magnez, cynk, fosfor, mangan, miedź, żelazo oraz witamin: B i K. Obfitują w tłuszcze jednonienasycone, korzystnie wpływające na poziom cholesterolu i pracę serca. Wykazują zdolność redukowania stanów zapalnych oraz syndromu przedmenstruacyjnego.
SOK Z CYTRYNY- zawiera witaminę C, która działa antyoksydacyjnie, unieszkodliwiając wolne rodniki i przeciwdziałając procesom starzenia. Odświeża oddech, alkalizuje organizm (odkwasza) i usprawnia pracę systemu trawiennego.
OLEJ KOKOSOWY- obfituje w tłuszcze o średniej długości łańcucha, dzięki czemu jest lekkostrawny, łatwo metabolizowany. Poprzez zawartość kwasu laurynowego, wykazuje właściwości o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym i przeciwgrzybiczym. Pomaga przekształcić cholesterol LDL w tzw. dobry cholesterol (HDL), obniża więc ryzyko występowania chorób serca. Doskonale sprawdza się w wysokich temperaturach.
GHEE- nie bez powodu w medycynie ajurwedyjskiej nazywane jest “złotem”. Posiada całą gamę zalet; ma działanie przeciwzapalne, alkalizujące, usprawnia pamięć. Jest dobrym źrodłem antyoksydantów(przeciwutleniaczy)- witamin A i E, które znakomicie niwelują szkodliwe wolne rodniki, wspaniale regenerują i odżywiają skórę, mogą też korzystnie wpływać na kondycję wzroku. Ghee dzięki obecności witaminy K poprawia stan układu kostnego, nawilża tkankę łączną, utrzymuje elastyczność stawów (sprawdza się przy tzw. strzelających stawach). Poprzez stymulację enzymów trawiennych wspomaga proces trawienia, metabolizm. Nie obciąża wątroby, a wręcz ją w wspiera w spełnianiu swoich funkcji. Oczyszcza organizm z toksyn, potrafi przynieść ulgę w stanach gorączkowych i znajduje zastosowanie przy leczeniu anemii. Zawiera kwas masłowy, który działa wzmacniająco na ściany jelit, pozytywnie wpływa na ich prawidłową mikroflorę oraz zmniejsza stany zapalne. Jest dobrze tolerowane przez osoby wrażliwe na produkty mleczne, gdyż prawie całkowicie pozbawione jest laktozy i kazeiny. Swoim subtelnym, lekko orzechowym smakiem doskonale podkreśla smak potraw. Dodatkowo jest świetnym tłuszczem do użycia w wysokiej temperaturze, ma jeden z najwyższych punktów dymienia (ok. 235st. C), dzięki temu nie utlenia się i nie ulega innym toksycznym przemianom. Dla porównania temperatura dymienia oleju rzepakowego to ok, 130 st. C, oleju słonecznikowego ok. 107 st, C, a oliwy z oliwek ok. 191 st. C.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).