SZTANDAROWA PRZEKĄSKA KAŻDEJ IMPREZY, W NIECO ODMIENIONYM WYDANIU
Sałatka jarzynowa…niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej żadnych Świąt czy imprezy. Jej odsłon jest niezliczona ilość, a to z kukurydzą, a to z wędlina, z dodatkiem cebuli czy groszku. Jest to dobra forma na spożycie większej ilości warzyw prebiotycznych (co to oznacza przeczytaj poniżej) takich jak: seler, pietruszka czy marchew. Z kolei ogórek kiszony jest naturalnym probiotykiem. Jajko skarbnicą witamin i wartościowych składników odżywczych. Jedynie majonez nie wpisuje się w listę dodatków idealnych. I tutaj rozwiązań jest kilka: wykonanie domowego majonezu lub użycie tego sklepowego w mniejszej ilości i ograniczenie się do okazyjnego spożycia tego sztandarowego przysmaku naszej kuchni.
Składniki
- 5 jajek
- 2 marchewki
- 2 pietruszki
- ¼ korzenia selera
- 2 pęczki natki pietruszki
- 5 ogórków kiszonych
- 1 jabłko
- 3 łyżki majonezu
- sól kłodawska lub himalajska do smaku
- pieprz do smaku
Przygotowanie
- Jajka, marchew, pietruszke i seler ugotuj do miękkości (nie rozgotuj).
- Wszystkie składniki pokrój w drobną kostkę i połącz ze sobą.
- Dopraw solą i pieprzem.
Dodatkowe informacje
DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: warzyw prebiotycznych, jajek, jabłka, pietruszki i soli kłodawskiej?
WARZYWA PREBIOTYCZNE (takie jak: seler, pietruszka, marchew)- stanowią doskonałą, naturalną pożywkę dla dobroczynnych bakterii jelitowych, wpływają korzystnie na ich wzrost i rozwój, sprzyjając wytworzeniu prawidłowej mikroflory.
JAJKO- jest skarbnicą witamin A, B, D E, K oraz takich minerałów jak: cynk, żelazo, miedź, selen. Obfitują też w kwasy omega 3, lecytynę, cholinę, luteinę, zeaksantynę, idealny panel aminokwasów. Świetnie wpływają na wzrok i wspomagają pracę mózgu.
JABŁKO- jest cennym źródłem potasu, wapnia, żelaza, magnezu, cynku oraz witamin C, B, E i beta karotenu. Obfituje w polifenole, które mogą przyczyniać się do obniżania ciśnienia i zapobiegać chorobom serca. Zawiera kwercetynę, która wzmacnia układ odpornościowy oraz pektyny, które regulują pracę jelit, pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi oraz obniża poziom cholesterolu.
NATKA PIETRUSZKI- posiada właściwości antybakteryjne. Zawiera więcej witaminy C niż cytrusy (ok. 3 razy więcej niż cytryna). Jest źródłem potasu, beta karotenu oraz witaminy K i kwasu foliowego dzięki czemu może korzystnie wpływa na układ kostny i serce. Obecna w niej luteina, beta karoten i zeaksantyna wspierają zdrowie oczu.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).
Przedstawione przeze mnie materiały w żadnym wypadku nie są poradami medycznymi. Stanowią jedynie zbiór informacji i nie służą do diagnostyki medycznej. Użycie opisanych metod, substancji czy jakichkolwiek wskazówek wymaga konsultacji lekarskiej. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania zawartych informacji.