BAKŁAŻAN, POMIDORKI, AROMATYCZNE ZIOŁA…A WSZYSTKO TO ZANURZONE W AKSAMITNYM SOSIE
Jeżeli warzywa zapiekać, to tylko w sosie. Wówczas przepełniają się aromatem i nabierają niezwykłego smaku. Najczęściej serwowanym sosem, jest tradycyjny, sos pomidorowy, ale ponieważ jestem nim lekko znudzona, postanowiłam go odmienić. Połączyłam pomidorki koktajlowe z dużą ilością czosnku, ziół i hummusu. Powstał aksamitnie kremowy sos, lekko kwaskowaty, ale i zarazem słodkawy o delikatnej, cytrusowo, orzechowej nucie. Warzywem wiodącym prym stał się bakłażan, który idealnie skomponował się z powstałymi smakami.
Składniki
- 1 bakłażan pokrojony wzdłuż w dość cienkie plastry
- 1 szklanka hummusu (osobny przepis)
- 450 g pomidorków koktajlowych
- 2-3 ząbki czosnku rozgniecionego i ostawionego na 10min. (dlaczego? Przeczytaj poniżej)
- 220 g grzybków shiitake lub pieczarek drobno pokrojonych
- 1 łyżeczka masła klarowanego
- ¼ łyżeczki oregano
- ¼ łyżeczki bazylii
- sól kłodawska lub himalajska do smaku
Przygotowanie
- Pokrojonego bakłażana posól i odstaw na 20min.
- Następnie osusz papierowym ręcznikiem i piecz w temp. 150st. C przez ok. 5-10 min (do mometu aż bakłażan lekko zmięknie, uważaj aby go nie przypalić).
- Na rozgrzanym maśle klarowanym podsmaż grzybki lub pieczarki (kilka minut), ostudź i połącz z połową hummusu.
- Lekkko podpieczonego bakłażana nafaszeruj hummusem z grzybkami i zwiń w rolki.
- W naczyniu umieść pomidorki, czosnek, resztę hummusu, zioła i dopraw solą.
- Zapiekaj w temp. 200st. C przez ok. 25 min, po czym wyciągnij z piekarnika i dołóż bakłażanowe rolki. Piecz przez kolejne 5-10min w tej samej temp.
- Wymieszaj pomidorki z hummusem, aby utworzyć kremowy sos.
Dodatkowe informacje
DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: bakłażana, hummusu, czosnku, grzybków shiitake, masła klarowanego, oregano, bazylii i soli kłodawskiej?
BAKŁAŻAN- jest źródłem witaminy K, A i C oraz kwasu foliowego, manganu i potasu. Dzięki antyoksydantom chroni komórki przed uszkodzeniami i może korzystnie wpływać na pracę serca i obniżenie cholesterolu. Obfituje w dobroczynny dla jelit błonnik i wspomaga redukcję poziomu cukru we krwi.
HUMMUS- jest dobrym źródłem białka, witamin z grupy B oraz manganu, miedzi, fosforu i cynku. Cieciorka, ziarna sezamu (tahini), które wchodzą w skład hummusu wykazują działanie przeciwzapalne. Dzieki zawartości błonnika, wspomaga prace systemu trawiennego i korzystnie wpływa na mikroflorę jelit. Ma niski indeks glikemiczny, co zapobiega gwałtownemu wyrzutowi insuliny do krwi.
CZOSNEK- wspomaga układ odpornościowy; zawiera antyoksydanty, usprawnia procesy trawienne, wspomaga obniżanie cholesterolu, ciśnienia, zmniejszając przy tym ryzyko zachorowań na choroby serca. Ważne, aby przed dodaniem go do potrawy najpierw go rozgnieść lub pokroić, w celu zachowania jego wlaściwości zdrowotnych i uwolnienia dobroczynnej allicyny (naturalny związek chemiczny wydzielany przez rosliny, 15 razy silniejszy niz penicylina pod względem działania bakteriobójczego).
GRZYBY SHIITAKE- działają przeciwzapalnie, są bogatym zródłem polisacharydów, beta glukanów zwiększających produkcję białych krwinek odpowiedzialnych za zwalczanie infekcji. Dodatkowo zawierają niezbędną w czasie choroby witaminę D oraz selen, miedz, potas i magnez.
MASŁO KLAROWANE- nie bez powodu w medycynie ajurwedyjskiej nazywane jest “złotem”. Posiada całą gamę zalet; ma działanie przeciwzapalne, alkalizujące, nawilża tkankę łączna i stawy, usprawnia pamieć. Jest dobrym źrodłem antyoksydantów(przeciwutleniaczy)- witamin A i E, które znakomicie niwelują szkodliwe wolne rodniki, wspaniale regenerują i odżywiają skórę, mogą też korzystnie wpływać na kondycję wzroku. Masło klarowane dzięki obecności witaminy K poprawia stan układu kostnego. Poprzez stymulację enzymów trawiennych wspomaga proces trawienia. Zawiera kwas masłowy, który działa wzmacniająco na ściany jelit i pozytywnie wpływa na ich prawidłową mikroflorę. Jest dobrze tolerowane przez osoby wrażliwe na produkty mleczne, gdyż prawie całkowicie pozbawione jest laktozy i kazeiny. Swoim subtelnym, lekko orzechowym smakiem doskonale podkreśla smak potraw. Dodatkowo jest świetnym tłuszczem do użycia w wysokiej temperaturze, ma jeden z najwyższych punktów dymienia (ok. 235st. C), dzięki temu nie utlenia sie i nie ulega innym toksycznym przemianom. Dla porównania temperatura dymienia oleju rzepakowego to ok, 130 st. C, oleju słonecznikowego ok. 107 st, C, a oliwy z oliwek ok. 191 st. C.
OREGANO (LEBIODKA POSPOLITA)- zawiera witaminę E, K, mangan, żelazo i wapń. Obfituje w antyoksydanty, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Dzieki zawartości karwakrolu i tymolu ma działanie antywirusowe.
BAZYLIA- źródło witaminy K, A, C, manganu, żelaza i wapnia. Zawiera antyoksydanty, działa przeciwzapalnie. Usprawnia prace układu pokarmowego, może okazać się pomocna przy wzdęciach czy kolkach.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).
Przedstawione przeze mnie materiały w żadnym wypadku nie są poradami medycznymi. Stanowią jedynie zbiór informacji i nie służą do diagnostyki medycznej. Użycie opisanych metod, substancji czy jakichkolwiek wskazówek wymaga konsultacji lekarskiej. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania zawartych informacji.