POMIDORKI, FETA, CZOSNEK, ZIOŁA – TO POŁĄCZENIE, KTÓRE NIGDY NIE ROZCZAROWUJE
Przepis nie wymagający czasu, ani dużej ilości składników. Dzięki dodatkowi sera feta sos jest kremowy, połączenie pieczonego czosnku, ziół nadaje mu wyrazistości, a unoszący się aromat przenosi w klimaty iście włoskie. Dla miłośników smaku oliwy z oliwek, można ją dodać do gotowego już posiłku na talerzu. Prostota przygotowania tego dania w połączeniu z jego wyjątkowym smakiem tłumaczy, dlaczego podobne przepisy cieszą się tak dużą popularnością i w ekspresowym tempie „podbijają” internet.
Składniki
- 100-150 g makaronu pełnoziarnistego niemodyfikowanego, niefortyfikowanego
- 450-500 g pomidorków koktajlowych
- 70 g sera feta
- 4 ząbki czosnku lekko rozgniecionego i odstawionego na 10min. (dlaczego? Przeczytaj poniżej)
- ½ łyżeczki masła klarowanego
- ¼ łyżeczki świeżego oregano
- ¼ łyżeczki bazylii suszonej
- duża garść świeżej bazylii pokrojonej
- sól kłodawska lub himalajska do smaku
Przygotowanie
- Naczynie wysmaruj masłem klarowanym.
- Dodaj pomidorki, czosnek, ser feta w całości, posyp bazylią suszoną i oregano.
- Piecz w temp. 200 st. C przez ok. 20-30 min.
- Wszystko wymieszaj.
- Dopraw solą i dodaj świeżą bazylię.
Dodatkowe informacje
DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: sera feta, czosnku, masła klarowanego, oregano, bazylii i soli kłodawskiej?
SER FETA- w porównaniu z serem krowim ma mniejsze cząsteczki tłuszczu, dzięki czemu jest łatwiej trawiony, nie obciąża układu pokarmowego i nie wywołuje uszkodzeń śluzówki. Jest znakomitym źródłem witamin z grupy B oraz wapnia i fosforu.
CZOSNEK- wspomaga układ odpornościowy; zawiera antyoksydanty, usprawnia procesy trawienne, wspomaga obniżanie cholesterolu, ciśnienia, zmniejszając przy tym ryzyko zachorowań na choroby serca. Ważne, aby przed dodaniem go do potrawy najpierw go rozgnieść lub pokroić, w celu zachowania jego wlaściwości zdrowotnych i uwolnienia dobroczynnej allicyny (naturalny związek chemiczny wydzielany przez rosliny, 15 razy silniejszy niz penicylina pod względem działania bakteriobójczego).
MASŁO KLAROWANE- nie bez powodu w medycynie ajurwedyjskiej nazywane jest “złotem”. Posiada całą gamę zalet; ma działanie przeciwzapalne, alkalizujące, nawilża tkankę łączna i stawy, usprawnia pamieć. Jest dobrym źrodłem antyoksydantów(przeciwutleniaczy)- witamin A i E, które znakomicie niwelują szkodliwe wolne rodniki, wspaniale regenerują i odżywiają skórę, mogą też korzystnie wpływać na kondycję wzroku. Masło klarowane dzięki obecności witaminy K poprawia stan układu kostnego. Poprzez stymulację enzymów trawiennych wspomaga proces trawienia. Zawiera kwas masłowy, który działa wzmacniająco na ściany jelit i pozytywnie wpływa na ich prawidłową mikroflorę. Jest dobrze tolerowane przez osoby wrażliwe na produkty mleczne, gdyż prawie całkowicie pozbawione jest laktozy i kazeiny. Swoim subtelnym, lekko orzechowym smakiem doskonale podkreśla smak potraw. Dodatkowo jest świetnym tłuszczem do użycia w wysokiej temperaturze, ma jeden z najwyższych punktów dymienia (ok. 235st. C), dzięki temu nie utlenia sie i nie ulega innym toksycznym przemianom. Dla porównania temperatura dymienia oleju rzepakowego to ok, 130 st. C, oleju słonecznikowego ok. 107 st, C, a oliwy z oliwek ok. 191 st. C.
OREGANO (LEBIODKA POSPOLITA)- zawiera witaminę E, K, mangan, żelazo i wapń. Obfituje w antyoksydanty, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Dzieki zawartości karwakrolu i tymolu ma działanie antywirusowe.
BAZYLIA- źródło witaminy K, A, C, manganu, żelaza i wapnia. Zawiera antyoksydanty, działa przeciwzapalnie. Usprawnia prace układu pokarmowego, może okazać się pomocna przy wzdęciach czy kolkach.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).
Przedstawione przeze mnie materiały w żadnym wypadku nie są poradami medycznymi. Stanowią jedynie zbiór informacji i nie służą do diagnostyki medycznej. Użycie opisanych metod, substancji czy jakichkolwiek wskazówek wymaga konsultacji lekarskiej. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania zawartych informacji.