ABC posiłku

KILKA PROSTYCH ZASAD – JAK SPRAWIĆ, ŻEBY PEŁNOWARTOŚCIOWY POSIŁEK NIE STAŁ SIĘ BEZWARTOŚCIOWY!

Jak to się dzieje, że zjadając posiłek mało wartościowy, jesteśmy w stanie wydobyć z niego dużo więcej składników odżywczych niż z posiłku będącego „bombą zdrowotną”? Jednym z podstawowych fundamentów zdrowia jest sprawne trawienie. A zatem nie chodzi tylko o to, co jemy, a co zdołamy prawidłowo strawić. Przy słabym trawieniu zostaje zaburzone wchłanianie substancji odżywczych, usuwanie odpadów i toksyn. Istnieją proste sposoby, dzięki którym możemy wspomóc swój organizm w tym arcyważnym procesie. Oto kilka z nich:

1POBUDZENIE KWASÓW ŻOŁĄDKOWYCH

Aby procesy trawienne mogły przebiegać prawidłowo, śluzówka żołądka powinna wytwarzać odpowiednią ilość kwasu solnego, który zapewnia optymalny rozkład pokarmu (głównie białka), uniemożliwia rozwój bakterii, pasożytów. Jeżeli ze względu na zbyt niski poziom kwasu (wraz z wiekiem obniża się) proces ten zostanie zaburzony może dojść do destrukcyjnych dla organizmu konsekwencji zdrowotnych. Istnieje kilka prostych, naturalnych sposobów pobudzenia żołądka do wytwarzania kwasu. Gorzkie i kwaśne smaki doskonale stymulują produkcję kwasu, czasami wystarczy niewielka ilość soku z cytryny, wody z kiszonych ogorków czy kapusty lub kilka kropli żołądkowych. Można również zastosować 1-2 łyżki octu jabłkowego, wymieszanego z ½ szklanki wody (uwaga; zakwaszanie żołądka jest niewskazane przy wrzodach żołądka i uszkodzeniach śluzówki).

2DOKŁADNE PRZEŻUWANIE POKARMU

Trawienie jedzenia, wbrew pozorom nie rozpoczyna się w żołądku, a już w głowie. Bodźce zewnętrzne (typu zapach, wygląd) trafiające do mózgu zapoczątkowują cały mechanizm trawienny. Następnie w jamie ustnej ślinianki wydzielają enzymy, niezbędne do wstępnego rozkładu głównie węglowodanów. Dokładne rozdrobnienie (przeżuwanie ok. 30 razy) pokarmu i wymieszanie go ze śliną znacząco wpływa na usprawnienie dalszych procesów trawiennych oraz zwiększa przyswajalność składników odżywczych. Im lepiej rozgryziesz jedzenie, tym mniej pracy do wykonania ma żołądek.

3NIE PICIE NAPOJÓW DO POSIŁKU, CZY TEŻ BEZPOŚREDNIO PRZED LUB PO JEDZENIU

Płyny rozrzedzają kwasy żołądkowe, które są niezbędne do prawidłowego trawienia pokarmu (zwłaszcza składającego się z białka), z tego powodu nie jest wskazane picie napojów 30 min. przed posiłkiem i 2.5 godziny po posiłku.

4PRZEGRYZANIE IMBIRU PRZED GŁÓWNYMI POSIŁKAMI (ZWŁASZCZA W OKRESIE ZIMOWYM I JESIENNYM, KIEDY TRAWIENIE JEST SŁABSZE)

Imbir w medycynie ajurwedyjskiej nazywany jest uniwersalnym panaceum, zwłaszcza dla układu trawiennego. Doskonale rozgrzewa, przyspiesza proces trawienia. Zawiera gingerole o działaniu przeciwzapalnym, uspokaja żolądek, ma właściwości rozkurczowe, likwiduje wzdęcia. Zwiększa moc wchłaniania składników odżywczych z pożywienia poprzez stymulowanie wydzielania enzymów trawiennych.

5 WYPEŁNIENIE SOLNICZKI AJURWEDYJSKIM CURRY (przepis tutaj)

Curry jest mieszanką przypraw doskonale działających na układ pokarmowy, wspomaga wydzielanie enzymów trawiennych, które umożliwiają wchłanianie substancji odżywczych. Dodatkowo łagodzi niestrawność, wzdęcia, uspokaja żołądek, korzystnie wpływa na pracę wątroby oraz zmniejsza stany zapalne w organizmie. Jego niepowtarzalna wyrazistość świetnie podkreśla smak wielu potraw, a tym mniej intensywnym daniom po prostu nadaje smaku. Można je dodawać do zup, sosów, mieszanek warzywnych, dań mięsnych, czy używać go w połączeniu lub zamiast soli.

6 SPOŻYWANIE POSIŁKÓW CIEPŁYCH BĄDŹ O TEMPERATURZE POKOJOWEJ (ZWŁASZCZA PRZY OSŁABIONYM TRAWIENIU)

Podczas jedzenia zimnego pożywienia naczynia krwionośne ulegają skurczeniu (jest to normalne zjawisko, kiedy ciało jest poddane niskiej temperaturze), wówczas krew nie przepływa z łatwością, nie sprzyja to ani trawieniu, ani przenoszeniu substancji odżywczych, ani też usuwaniu odpadów.

7 NIE ŁĄCZENIE OWOCÓW Z INNYMI PRODUKTAMI

Medycyna starohinduska- ajurweda głosi, że nic, co zostanie zjedzone z owocem nie strawi się prawidłowo i spowoduje, że inne produkty zaczną fermentować i kreować toksyny w układzie pokarmowym (owoce trawią się dużo szybciej, co powoduje zaleganie reszty składników w jelitach). Owoce najkorzystniej jest spożywać 30 min. przed posiłkiem lub 2.5 godz. po posiłku.

Przedstawione przeze mnie materiały w żadnym wypadku nie są poradami medycznymi. Stanowią jedynie zbiór informacji i nie służą do diagnostyki medycznej. Użycie opisanych metod, substancji czy jakichkolwiek wskazówek wymaga konsultacji lekarskiej. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania zawartych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
AromatZdrowia.pl © Copyright 2021. All rights reserved.
Close