ZDROWA CUKINIA ZANURZONA W AKSAMITNYM SOSIE Z SERA FETA
Cukinia to warzywo wyjątkowe, jest niskokaloryczna, lekkostrawna i ma wiele zastosowań. Nadaje się do spożycia zarówno na surowo, ale jest równie pyszna gotowana, grillowana czy duszona, faszerowana, na ostro, na słono, ale i na słodko. Jest skarbnicą minerałów, witamin oraz antyoksydantów, niwelujacych niekorzystne wolne rodniki. Wyróżnia się tym, ze nie kumulują się w niej metale ciężkie i szkodliwe azotany. Doskonale odkwasza organizm, sprzyja przemianie materii i wpływa korzystnie na trawienie. Ze względu na jej walory zdrowotne warto, aby często pojawiała się na naszych stołach. Co zrobić z cukinii? Dziś zapraszam na makaron cukiniowy, zanurzony w aksamitnie kremowym sosie z sera feta, grzybków, pomidorków i całej gamie aromatycznych ziół. Zapewniam, że nawet jeśli cukinia, nie jest Twoim ulubionym warzywem to od teraz może się to zmienić! Jedzmy cukinie na zdrowie.
Składniki
- 450 g pomidorków koktajlowych
- 150 g grzybków shiitake lub pieczarek pokrojonych w paski
- 3 zabki czosnku rozgniecionego i odstawionego na 10 min. (dlaczego? Przeczytaj poniżej)
- 1/2 kostki sera feta
- 2 cukinie pokrojone w kształt makaronu spaghetti (za pomocą obieraczki lub tarki)
- garść świeżej bazylii pokrojonej w paski
- 1/4 łyżeczki bazylii suszonej
- 1/4 łyżeczki oregano
- sól kłodawska lub himalajska do smaku
Przygotowanie
- Na środku naczynia umieśc ser feta w kawałku, dodaj pomidorki, grzybki, oregano,suszoną bazylię, czosnek i delikatnie dopraw solą.
- Piecz w temp. 220st. C przez ok. 30-35 min.
- Następnie dodaj cukiniowy makaron, świeżą bazylię, wszystko wymieszaj i zapiekaj ok. 5 min., do miękkości cukinii.
Dodatkowe informacje
DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: cukinii, grzybków, czosnku, sera feta, oregano, bazylii i soli kłodawskiej?
CUKINIA – jest źródłem witaminy A, B, C, K oraz manganu, potasu, magnezu, miedzi i kwasu foliowego. Dzięki zawartości takich antyoksydantów jak: luteina i zeaksantyna może korzystnie wpływać na wzrok. Obecność błonnika usprawnia pracę jelit i obniża poziom cholesterolu.
GRZYBY SHIITAKE – działają przeciwzapalnie, są bogatym zródłem polisacharydów, beta glukanów zwiększających produkcję białych krwinek odpowiedzialnych za zwalczanie infekcji. Dodatkowo zawierają niezbędną w czasie choroby witaminę D oraz selen, miedź, potas i magnez.
CZOSNEK – wspomaga układ odpornościowy; zawiera antyoksydanty, usprawnia procesy trawienne, wspomaga obniżanie cholesterolu, ciśnienia, zmniejszając przy tym ryzyko zachorowań na choroby serca. Ważne, aby przed dodaniem go do potrawy najpierw go rozgnieść lub pokroić, w celu zachowania jego wlaściwości zdrowotnych i uwolnienia dobroczynnej allicyny (naturalny związek chemiczny wydzielany przez rośliny, 15 razy silniejszy niz penicylina pod względem działania bakteriobójczego).
SER FETA – w porównaniu z serem krowim ma mniejsze cząsteczki tłuszczu, dzięki czemu jest łatwiej trawiony, nie obciąża układu pokarmowego i nie wywołuje uszkodzeń śluzówki ani stanów zapalnych. Jest znakomitym źródłem witamin z grupy B oraz wapnia i fosforu.
OREGANO (LEBIODKA POSPOLITA) – zawiera witaminę E, K, mangan, żelazo i wapń. Obfituje w antyoksydanty, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Dzieki zawartości karwakrolu i tymolu ma działanie antywirusowe.
BAZYLIA – źródło witaminy K, A, C, manganu, żelaza i wapnia. Zawiera antyoksydanty, działa przeciwzapalnie. Usprawnia prace układu pokarmowego, może okazać się pomocna przy wzdęciach czy kolkach.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA – w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).
Przedstawione przeze mnie materiały w żadnym wypadku nie są poradami medycznymi. Stanowią jedynie zbiór informacji i nie służą do diagnostyki medycznej. Użycie opisanych metod, substancji czy jakichkolwiek wskazówek wymaga konsultacji lekarskiej. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania zawartych informacji.