PROZDROWOTNA CUKINIA WZMOCNIONA WARTOŚCIAMI ODŻYWCZYMI WARZYW I KASZY JAGLANEJ
Faszerowana cukinia sprawdza się zawsze. Jest dobrym pomysłem na lekkostrawny obiad czy też kolację. W wersji pieczonej zaskakuje smakiem, nawet „niejadków cukiniowych”. Jest to danie uniwersalne, można je przygotować na wiele sposobów i nafaszerować praktycznie wszystkim, co najbardziej lubimy lub też akurat mamy w lodówce. Dobrze się łączy z mięsem mielonym, szynką, wszelkiego rodzaju kaszami, ryżem, warzywami i ziołami.
Składniki
- 5 pieczarek drobno pokrojonych
- ½ czerwonej papryki
- 1 mała marchew drobno pokrojona
- 2 ząbki czosnku rozgniecionego i odstawionego na 10min. (dlaczego? Przeczytaj poniżej)
- ½ łyżeczki masła klarowanego
- szczypta ziół prowansalskich
- sól kłodawska lub himalajska do smaku
- opcjonalnie 2 łyżeczki sera feta
- opcjonalnie kilka zielonych oliwek
Przygotowanie
- Na rozgrzanym maśle klarowanym podsmaż por, cebulę, marchew, pieczarki, czosnek, paprykę, wymieszaj z kaszą, dopraw solą i ziołami.
- Cukinię upiecz w 180-200 st. C przez 20-25 min. (zwróć uwagę, aby nie zmiekła za bardzo).
- Wydrąż środek cukinii i nafaszeruj powstałym wcześniej farszem.
- Posyp rozkruszonym serem feta, szczypiorem, udekoruj oliwkami.
Dodatkowe informacje
DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: cukinii, kaszy jaglanej, pora, papryki, marchwi, czosnku, masła klarowanego, sera feta i soli kłodawskiej?
CUKINIA – jest źródłem witaminy A, B, C, K oraz manganu, potasu, magnezu, miedzi i kwasu foliowego. Dzięki zawartości takich antyoksydantów jak: luteina i zeaksantyna może korzystnie wpływać na wzrok. Obecność błonnika usprawnia prace jelit i obniża poziom cholesterolu.
KASZA JAGLANA – jest źródłem fosforu i magnezu, zawiera kwas ferulowy i katechiny o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Obfituje w błonnik, zarówno rozpuszcalny i nierozpuszczalny (prebiotyczny), który wspomaga rozwój prawidłowej mikroflory jelitowej oraz korzystnie wpływa na redukcję „złego” cholesterolu. Działa alkalizująco (odkwaszająco) i doskonale oczyszcza organizm.
POR – zawiera witaminy A, K, C, żelazo, mangan oraz kemferol, organiczny związek chroniący przed chorobami serca, nowotworami i infekcjami bakteryjnymi czy wirusowymi. Obecność błonnika usprawnia pracę jelit. Zawartość siarki wspomaga obniżanie cukru we krwi i działa ochronnie na mózg.
PAPRYKA – jest źródłem witaminy A, B6, C oraz kwasu foliowego i potasu. Obfituje w antyoksydanty, które unieszkodliwiają wolne rodniki. Dzęki luteinie i zeaksantynie korzystnie wpływa na wzrok.
MARCHEW – źródło antyoksydantów, unieszkodliwiających wolne rodniki. Ma korzystny wpływ na kondycję skóry i serca. Jest warzywem prebiotycznym, czyli stanowi doskonałą, naturalną pożywkę dla dobroczynnych bakterii jelitowych, wpływa korzystnie na ich wzrost i rozwój, sprzyjając wytworzeniu prawidłowej mikroflory.
CZOSNEK – wspomaga układ odpornościowy; zawiera antyoksydanty, usprawnia procesy trawienne, wspomaga obniżanie cholesterolu, ciśnienia, zmniejszając przy tym ryzyko zachorowań na choroby serca. Ważne, aby przed dodaniem go do potrawy najpierw go rozgnieść lub pokroić, w celu zachowania jego wlaściwości zdrowotnych i uwolnienia dobroczynnej allicyny (naturalny związek chemiczny wydzielany przez rosliny, 15 razy silniejszy niz penicylina pod względem działania bakteriobójczego).
MASŁO KLAROWANE – nie bez powodu w medycynie ajurwedyjskiej nazywane jest “złotem”. Posiada całą gamę zalet; ma działanie przeciwzapalne, alkalizujące, nawilża tkankę łączna i stawy, usprawnia pamieć. Jest dobrym źrodłem antyoksydantów(przeciwutleniaczy)- witamin A i E, które znakomicie niwelują szkodliwe wolne rodniki, wspaniale regenerują i odżywiają skórę, mogą też korzystnie wpływać na kondycję wzroku. Masło klarowane dzięki obecności witaminy K poprawia stan układu kostnego. Poprzez stymulację enzymów trawiennych wspomaga proces trawienia. Zawiera kwas masłowy, który działa wzmacniająco na ściany jelit i pozytywnie wpływa na ich prawidłową mikroflorę. Jest dobrze tolerowane przez osoby wrażliwe na produkty mleczne, gdyż prawie całkowicie pozbawione jest laktozy i kazeiny. Swoim subtelnym, lekko orzechowym smakiem doskonale podkreśla smak potraw. Dodatkowo jest świetnym tłuszczem do użycia w wysokiej temperaturze, ma jeden z najwyższych punktów dymienia (ok. 235st. C), dzięki temu nie utlenia sie i nie ulega innym toksycznym przemianom. Dla porównania temperatura dymienia oleju rzepakowego to ok, 130 st. C, oleju słonecznikowego ok. 107 st, C, a oliwy z oliwek ok. 191 st. C.
SER FETA – w porównaniu z serem krowim ma mniejsze cząsteczki tłuszczu, dzięki czemu jest łatwiej trawiony, nie obciąża układu pokarmowego i nie wywołuje uszkodzeń śluzówki. Jest znakomitym źródłem witamin z grupy B oraz wapnia i fosforu.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA – w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).
Przedstawione przeze mnie materiały w żadnym wypadku nie są poradami medycznymi. Stanowią jedynie zbiór informacji i nie służą do diagnostyki medycznej. Użycie opisanych metod, substancji czy jakichkolwiek wskazówek wymaga konsultacji lekarskiej. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania zawartych informacji.
Super sprawa
Dziekuje i zapraszam po kolejne przepisy;-)