Go Back Email Link

TWOJE JELITA POKOCHAJĄ TEN INDYJSKI KOKTAJL

Jogurt jest powszechnie zaliczany do grupy zdrowego jedzenia, podczas gdy wcale nie jest łatwy do strawienia. Medycyna starohinduska ma na to doskonały sposób. Niezwykle popularny w regionie Pendżabu napój lassi, na bazie jogurtu z dodatkiem wody i przypraw zapewnia jogurtowi transformację w zdrowotny koktajl, który nie tylko nie zaburza pracy układu pokarmowego, ale świetnie wspomaga trawienie. Napój obfituje w kwas mlekowy korzystnie wpływający na mikroflorę jelit i system odpornościowy oraz w wapń wzmacniający kości i zęby. Przyprawy sprzyjają pobudzeniu enzymów trawiennych, poprawiają krążenie krwi, detoksyfikują organizm i wspomagają odchudzanie. Dla osób z osłabionym trawieniem zaleca się użycie większej ilości wody oraz jogurtu o niższej zawartości tłuszczu. Tradycyjnie wypija się około 1 szklanki lassi po obfitych posiłkach, najczęściej w porze lunchu, unikając spożywania go w godzinach wieczornych.

Składniki

  • 300 g jogurtu koziego (domowego lub bez dodatku cukru)
  • ¼-½ szklanki wody
  • ¼-½ łyżeczki ajurwedyjskiego curry (znajdziesz w przepisach)
  • ¼-½ łyżeczki świeżo startego imbiru
  • szczypta cynamonu (najlepiej cejlońskiego, zawiera najwięcej słodyczy)

Przygotowanie

  • Jogurt, wodę, curry, imbir zmiksuj w blenderze.
  • Posyp cynamonem.

Dodatkowe informacje

JAK DZIAŁAJĄ PRZYPRAWY UŻYTE DO NAPOJU?
IMBIR- w medycynie ajurwedyjskiej nazywany jest uniwersalnym lekarstwem, panaceum dla układu trawiennego, oddechowego i krwionośnego. Zawiera gingerole o działaniu przeciwzapalnym, uspokaja żolądek, ma właściwości rozkurczowe, likwiduje wzdęcia. Zwiększa moc wchłaniania składników odżywczych z pożywienia poprzez stymulowanie wydzielania enzymów trawiennych.
CURRY- jest mieszanką przypraw doskonale działających na system trawienny, łagodzi niestrawność, wzdęcia, uspokaja żołądek, wspomaga pracę wątroby oraz zmniejsza stany zapalne w organizmie.
CYNAMON- posiada wiele właściwości zdrowotnych, przyczynia się do obniżania poziomu cukru we krwi oraz zmniejszenia ryzka występowania chorób serca. Zawiera antyoksydanty- polifenole o działaniu przeciwzapalnym. Wspomaga pracę układu pokarmowego a jego właściwości prebiotyczne promują wzrost pożytecznych bakterii jelitowych.
DLACZEGO UŻYŁAM JOGURTU KOZIEGO ZAMIAST KROWIEGO?
Produkty pochodzenia koziego w porównaniu z krowimi mają mniejsze molekuły tłuszczu, dzięki czemu są łatwiej trawione, nie obciążają układu pokarmowego i nie wywołują uszkodzeń śluzówki, ani stanów zapalnych. Zawierają mniej laktozy i są lepszą alternatywą dla osób wrażliwych na kazeinę. Mleko kozie jest naturalnie homogenizowane, konsystencja jest gładka, nie odseparowuje się od cząsteczek tłuszczu.