Go Back Email Link

SZPARAGI W TAKIM WYDANIU POKOCHA KAŻDY

Czy poprzez formę podania dania można je zupełnie odmienić? Zdecydowanie tak! Ten sam produkt może objawiać wiele kulinarnych obliczy. Dziś czary szparagowe, w ksztalcie makaronu. Czy smakują inaczej niż tradycyjnie ugotowane szparagi w całości? Właściwie tak, nadal przypominają to samo warzywo, ale są delikatniejsze, bardziej kremowe i intensywnie nasycone maślanym aromatem. Towarzystwo buraczka i charakterystycznie słonego sera fety tworzy kombinacje idealną, wyrazistą. Podprażone ziarna słonecznika dodają niepowtarzalnej chrupkości. Bez względu na to czy jesteście miłośnikami szparagów czy też nie, skorzystajcie z tego przepisu, bo może się okazać, ze  nie będziecie już ich chcieli jeść w innym wydaniu.

Składniki

  • 800-900 g szparagów, pociętych w kształcie makaronu tagiatelle bądź spaghetti
  • 2-3 buraczki, ugotowane i pokrojone w łódki
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
  • 3 łyżki sera feta
  • 2-3 łyżki ziaren słonecznika, podprażonych na patelni
  • 1-2 łyżeczki ghee
  • szczypta ziół prowansalskich
  • pieprz
  • sól kłodawska lub himalajska

Przygotowanie

  • Szparagi wrzuć do gotojącej się wody i gotuj przez 2 min.
  • Odlej wodę i przelej je zimną wodą, aby zachowały kolor i chrupkość.
  • Na rozgrzane ghee dodaj szparagi, buraczki, dopraw ziołami, solą i pieprzem.
  • Wszystko wymieszaj, ściągnij z ognia.
  • Skrop sokiem z cytryny, posyp serem feta i słonecznikiem.

Dodatkowe informacje

DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: szparagów, buraczków, sera feta, słonecznika, soku z cytryny, ghee i soli kłodawskiej?
SZPARAGI- są źródłem witaminy K, A, C, E oraz kwasu foliowego, potasu i fosforu.Kwas foliowy dba o zdrowie płodu u kobiet w ciąży, a potas wspomaga obniżanie ciśnienia. Dzięki antyoksydantom unieszkodliwiają wolne rodniki, a dzięki błonnikowi usprawniają pracę jelit.
BURAK- tzw. warzywo cudo, wyjątkowo cenne, prawie niezależnie od schorzenia. Jest źródłem witaminy C, B oraz kwasu foliowego, manganu, potasu, magnezu, fosforu i żelaza. Zawiera związki, które wpływają na obniżanie ciśnienia, zwiększają wydolność fizyczną organizmu, wspomagają pracę mózgu i detoksykację organizmu. Obfituje w dobroczynny błonnik, który przechodząc przez jelita, ściąga ze ścianek przyklejone do nich złogi. Występujący w nim pigment- betalaina doskonale łagodzi stany zapalne.
SER FETA- w porównaniu z serem krowim ma mniejsze cząsteczki tłuszczu, dzięki czemu jest łatwiej trawiony, nie obciąża układu pokarmowego i nie wywołuje uszkodzeń śluzówki ani stanów zapalnych. Jest znakomitym źródłem witamin z grupy B oraz wapnia i fosforu.
ZIARNA SŁONECZNIKA- są źrodłem witaminy E oraz witamin z grupy B, co korzystnie wpływa na kondycję skóry i funkcjonowanie układu nerwowego. Dzięki zawartości takich minerałów jak selen i cynk doskonale usprawniają pracę układu odpornościowego i zwiększają zdolność zwalaczania wszelkich infekcji. Obfitują w drogocenny dla zdrowia błonnik.
SOK Z CYTRYNY- zawiera witaminę C, która działa antyoksydacyjnie, unieszkodliwiając wolne rodniki i przeciwdziałając procesom starzenia. Odświeża oddech, alkalizuje organizm (odkwasza) i usprawnia pracę systemu trawiennego.
GHEE- nie bez powodu w medycynie ajurwedyjskiej nazywane jest “złotem”. Posiada całą gamę zalet; ma działanie przeciwzapalne, alkalizujące, usprawnia pamięć. Jest dobrym źrodłem antyoksydantów(przeciwutleniaczy)- witamin A i E, które znakomicie niwelują szkodliwe wolne rodniki, wspaniale regenerują i odżywiają skórę, mogą też korzystnie wpływać na kondycję wzroku. Ghi dzięki obecności witaminy K poprawia stan układu kostnego, nawilża tkankę łączną, utrzymuje elastyczność stawów (sprawdza się przy tzw. strzelających stawach). Poprzez stymulację enzymów trawiennych wspomaga proces trawienia, metabolizm. Nie obciąża wątroby, a wręcz ją w wspiera w spełnianiu swoich funkcji. Oczyszcza organizm z toksyn, potrafi przynieść ulgę w stanach gorączkowych i znajduje zastosowanie przy leczeniu anemii. Zawiera kwas masłowy, który działa wzmacniająco na ściany jelit, pozytywnie wpływa na ich prawidłową mikroflorę oraz zmniejsza stany zapalne. Jest dobrze tolerowane przez osoby wrażliwe na produkty mleczne, gdyż prawie całkowicie pozbawione jest laktozy i kazeiny. Swoim subtelnym, lekko orzechowym smakiem doskonale podkreśla smak potraw. Dodatkowo jest świetnym tłuszczem do użycia w wysokiej temperaturze, ma jeden z najwyższych punktów dymienia (ok. 235st. C), dzięki temu nie utlenia się i nie ulega innym toksycznym przemianom. Dla porównania temperatura dymienia oleju rzepakowego to ok, 130 st. C, oleju słonecznikowego ok. 107 st, C, a oliwy z oliwek ok. 191 st. C.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).