Go Back Email Link

WYJĄTKOWO ODŻYWCZE, SOCZYSTE KOTLECIKI

Właściwie do moich kotletów nie użyłam mięsa z rosołu, a pozostałego z gotowania koncentratu kolagenowego. O walorach koncentratu rozpisywałam się wielokrotnie, jest to najlepiej przyswajalny naturalny kolagen, a więc najdoskonalszy kosmetyk odmładzający, antycellulitowy, najlepszy specyfik na zdrowe stawy, kości, więzadła, ścięgna, naczynia krwionośne czy też rogówkę oka. Kolagen pełni niezwykle istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu, jest budulcem większości narządów, właściwie można by rzec, ze jesteśmy cali „zanurzeni w kolagenie”. Niestety, wraz z wiekiem jego produkcja spada (już po 25 roku życia, a w okresie menopauzy ilość włókien kolagenowych obniża się o 1/3), dlatego też koncentrat kolagenowy jest nieodzowną częścią mojej diety. Stanowi on bazę dla moich zup i sosów. Gotuje go „namiętnie” i bez końca, najczęściej używając skrzydełek indyczych lub drobiowych łapek. Nie lubię kiedy jedzenie się marnuje, więc mięso z powstałego bulionu wykorzystuje na różne sposoby. Dzisiejsza propozycja to wyśmienite, delikatne, mięciutkie i soczyste kotleciki z dodatkiem marchewki, pietruszki i wyrazistego imbiru o równie wyjątkowych właściwościach zdrowotnych.

Składniki

  • mięso z 4 małych skrzydełek indyczych pozostalych z gotowania koncentratu kolagenowego (osobny przepis)
  • 1 mała marchew starta na tarce
  • ½ cebuli drobno pokrojonej
  • 1 łyżeczka świeżo startego korzenia imbiru
  • ½ pęczka natki pietruszki drobno pokrojonej
  • 2-3 łyżki masła klarowanego lub oleju kokosowego
  • 1 jajko
  • 1 mały ząbek czosnku rozgnieciony i odstawiony na 10 min. (dlaczego? Przeczytaj poniżej)
  • szczypta zmielonych nasion babki płesznik
  • ¼ łyżeczki majeranku
  • ¼ łyżeczki ajurwedyjskiego curry (przepis tutaj)
  • pieprz do smaku
  • sól kłodawska lub himalajska do smaku

Przygotowanie

  • Na 1 łyżeczce rozgrzanego masła klarowanego delikatnie podsmaż cebulę, marchew, czosnek, imbir, na koniec dodaj majeranek i ajurwedyskie curry
  • W mikserze umieść mięso, podsmażone warzywa z przyprawami, jajko, pietruszkę, dopraw solą i pieprzem (odpowiednie doprawienie mięsa jest ważne, aby kotlety nie były mdłe).
  • Wszystko delikatnie zmiksuj, nie na gładką masę, tylko drobniejsze kawałki.
  • Do tego celu możesz też użyć maszynki do mielenia mięsa (sitko o średniej grubości).
  • Dodaj szczyptę nasion babki płesznik w celu dodatkowego związania masy.
  • Formuj kotlety i smaż na rozgrzanym maśle lub oleju kokosowym ok. 3-4 min. z każdej strony (do zrumienienia).

Dodatkowe informacje

DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: mięsa indyka, marchewki, imbiru, pietruszki, czosnku, masła klarowanego, jajka, majeranku i soli kłodawskiej?
MIĘSO Z INDYKA- jest dobrym źródłem, łatwo przyswajalnego białka. Jest lekkostrawne, dzięki czemu jest polecane dla osób z wrażliwym przewodem pokarmowym. Zawiera witaminy z grupy B oraz fosfor, selen, cynk, miedź i potas.
MARCHEW- źródło antyoksydantów, unieszkodliwiających wolne rodniki. Ma korzystny wpływ na kondycję skóry i serca. Jest warzywem prebiotycznym, czyli stanowi doskonałą, naturalną pożywkę dla dobroczynnych bakterii jelitowych, wpływa korzystnie na ich wzrost i rozwój, sprzyjając wytworzeniu prawidłowej mikroflory.
IMBIR- w medycynie ajurwedyjskiej nazywany jest uniwersalnym lekarstwem, panaceum dla układu trawiennego, oddechowego i krwionośnego. Zawiera gingerole o działaniu przeciwzapalnym, uspokaja żolądek, ma właściwości rozkurczowe, likwiduje wzdęcia. Zwiększa moc wchłaniania składników odżywczych z pożywienia poprzez stymulowanie wydzielania enzymów trawiennych.
NATKA PIETRUSZKI- posiada właściwości antybakteryjne. Zawiera więcej witaminy C niż cytrusy (ok. 3 razy więcej niż cytryna). Jest źródłem potasu, beta karotenu oraz witaminy K i kwasu foliowego dzięki czemu może korzystnie wpływa na układ kostny i serce. Obecna w niej luteina, beta karoten i zeaksantyna wspierają zdrowie oczu.
CZOSNEK- wspomaga układ odpornościowy; zawiera antyoksydanty, usprawnia procesy trawienne, wspomaga obniżanie cholesterolu, ciśnienia, zmniejszając przy tym ryzyko zachorowań na choroby serca. Ważne, aby przed dodaniem go do potrawy najpierw go rozgnieść lub pokroić, w celu zachowania jego wlaściwości zdrowotnych i uwolnienia dobroczynnej allicyny (naturalny związek chemiczny wydzielany przez rośliny, 15 razy silniejszy niz penicylina pod względem działania bakteriobójczego).
MASŁO KLAROWANE- nie bez powodu w medycynie ajurwedyjskiej nazywane jest “złotem”. Posiada całą gamę zalet; ma działanie przeciwzapalne, alkalizujące, nawilża tkankę łączna i stawy, usprawnia pamieć. Jest dobrym źrodłem antyoksydantów(przeciwutleniaczy)- witamin A i E, które znakomicie niwelują szkodliwe wolne rodniki, wspaniale regenerują i odżywiają skórę, mogą też korzystnie wpływać na kondycję wzroku. Masło klarowane dzięki obecności witaminy K poprawia stan układu kostnego. Poprzez stymulację enzymów trawiennych wspomaga proces trawienia. Zawiera kwas masłowy, który działa wzmacniająco na ściany jelit i pozytywnie wpływa na ich prawidłową mikroflorę. Jest dobrze tolerowane przez osoby wrażliwe na produkty mleczne, gdyż prawie całkowicie pozbawione jest laktozy i kazeiny. Swoim subtelnym, lekko orzechowym smakiem doskonale podkreśla smak potraw. Dodatkowo jest świetnym tłuszczem do użycia w wysokiej temperaturze, ma jeden z najwyższych punktów dymienia (ok. 235st. C), dzięki temu nie utlenia sie i nie ulega innym toksycznym przemianom. Dla porównania temperatura dymienia oleju rzepakowego to ok, 130 st. C, oleju słonecznikowego ok. 107 st, C, a oliwy z oliwek ok. 191 st. C.
JAJKO- to życie, skarbnica witamin A, B, D E, K oraz takich minerałów jak: cynk, żelazo, miedź, selen. Obfituje w kwasy omega 3, lecytynę, cholinę, luteinę, zeaksantynę, idealny panel wszystkich aminokwasów egzogennych, czyli tych, których organizm nie jest w stanie sam wytworzyć. Zaledwie 2 jajka w zupełności pokrywają dzienne zapotrzebowanie na aminokwasy. Jajko świetnie wpływa na wzrok i wspomaga pracę mózgu.
CURRY- jest mieszanką przypraw doskonale działających na system trawienny, łagodzi niestrawność, wzdęcia, uspokaja żołądek, wspomaga pracę wątroby oraz zmniejsza stany zapalne w organizmie.
MAJERANEK- ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Korzystnie wpływa na układ trawienny i hormonalny.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).