ZWYKŁA POMIDOROWA O NIEZWYKŁYCH WŁAŚCIWOŚCIACH
Wydawałoby się zwyczajna pomidorowa, ale dzięki prostemu połączeniu podsmażonej cebulki, czosnku, pieczonej papryki oraz świeżych listków bazylii nabierająca wyrazistego, niepowtarzalnego aromatu. Zwykle warzywa, na których bazie powstaje bulion nie są podawane do zjedzenia, a szkoda. Można wówczas w łatwy sposób dostarczyć dodatkową porcję warzyw, których i tak przeważnie jest w diecie za mało. Propozycja zmiksowania ich w zupie jest świetnym pomysłem, nadaje jej lekko kremowej konsystencji, w żaden sposób nie zaburza jej smaku i stanowi doskonałe źródło prebiotyków. Ważne są jedynie odpowiednie proporcje, zbyt duża ilość warzyw, może zamienić zupę pomidorową w wielowarzywną. Zupa smakuje wyśmienicie z pełnoziarnistym makaronem orzo (w kształcie ryżu) lub w wersji bezglutenowej z orzo z manioku (cassavy).
Składniki
- 500 g pomidorów ze słoika lub puszki
- 1 marchew pokrojona na mniejsze części
- ½ korzenia pietruszki
- ½ pora
- ¼ korzenia selera lub naci selera
- opcjonalnie ½ szklanki koncentratu kolagenowego (osobny przepis)
- 2.5 l wody
- 2 liście laurowe
- 2 ziarenka ziela angielskiego
- 1 cebula drobno pokrojona
- 3 ząbki czosnku rozgniecionego i odstawionego na 10min (dlaczego? Przeczytaj poniżej)
- 2 garści świeżej bazylii
- ½ łyżeczki suszonej bazylii
- 1 łyżeczka masła klarowanego
- opcjonalnie zamiast śmietany mleczko kokosowe
- opcjonalnie ½ pieczonej lub grillowanej papryki czerwonej
- sól kłodawska lub himalajska do smaku
- pół pęczka koperku drobno pokrojonego
- pieprz do smaku
Przygotowanie
- Gdy warzywa zmiękną dodaj pomidory i gotuj ok. 30min.
- W międzyczasie na rozgrzanym maśle klarowanym podsmaż cebulę, czosnek i suszoną bazylię.
- Cebulę z czosnkiem, pieczoną papryką, świeżą bazylią i mlekiem kokosowym dodaj do zupy i całość zblenduj na gładką masę.
- Konsystencja powinna być rzadsza niż typowa zupa krem.
- Podawaj z koprem.
Dodatkowe informacje
DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: pomidorów, warzyw prebiotycznych (marchwi, pietruszki, selera, pora), czosnku, masła klarowanego, koncentratu kolagenowego, mleka kokosowego, bazylii i soli kłodawskiej?
POMIDOR- zawiera witaminę C, K1, B9 oraz potas. Jest doskonałym źródłem przeciwutleniacza, zwanego likopenem, który zmniejsza ryzyko występowania chorób serca i nowotworów, działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Proces gotowania pomidorów zwiększa ilość likopenu o niezwykłych właściwościach. Obfituje w dobroczynny dla zdrowia błonnik.
WARZYWA PREBIOTYCZNE (takie jak: seler, pietruszka, marchew, por)- stanowią doskonałą, naturalną pożywkę dla dobroczynnych bakterii jelitowych, wpływają korzystnie na ich wzrost i rozwój, sprzyjając wytworzeniu prawidłowej mikroflory.
CZOSNEK- wspomaga układ odpornościowy; zawiera antyoksydanty, usprawnia procesy trawienne, wspomaga obniżanie cholesterolu, ciśnienia, zmniejszając przy tym ryzyko zachorowań na choroby serca. Ważne, aby przed dodaniem go do potrawy najpierw go rozgnieść lub pokroić, w celu zachowania jego wlaściwości zdrowotnych i uwolnienia dobroczynnej allicyny (naturalny związek chemiczny wydzielany przez rosliny, 15 razy silniejszy niz penicylina pod względem działania bakteriobójczego)
MASŁO KLAROWANE- nie bez powodu w medycynie ajurwedyjskiej nazywane jest “złotem”. Posiada całą gamę zalet; ma działanie przeciwzapalne, alkalizujące, nawilża tkankę łączna i stawy, usprawnia pamieć. Jest dobrym źrodłem antyoksydantów(przeciwutleniaczy)- witamin A i E, które znakomicie niwelują szkodliwe wolne rodniki, wspaniale regenerują i odżywiają skórę, mogą też korzystnie wpływać na kondycję wzroku. Masło klarowane dzięki obecności witaminy K poprawia stan układu kostnego. Poprzez stymulację enzymów trawiennych wspomaga proces trawienia. Zawiera kwas masłowy, który działa wzmacniająco na ściany jelit i pozytywnie wpływa na ich prawidłową mikroflorę. Jest dobrze tolerowane przez osoby wrażliwe na produkty mleczne, gdyż prawie całkowicie pozbawione jest laktozy i kazeiny. Swoim subtelnym, lekko orzechowym smakiem doskonale podkreśla smak potraw. Dodatkowo jest świetnym tłuszczem do użycia w wysokiej temperaturze, ma jeden z najwyższych punktów dymienia (ok. 235st. C), dzięki temu nie utlenia sie i nie ulega innym toksycznym przemianom. Dla porównania temperatura dymienia oleju rzepakowego to ok, 130 st. C, oleju słonecznikowego ok. 107 st, C, a oliwy z oliwek ok. 191 st. C.
KONCENTRAT KOLAGENOWY- jest bogaty w minerały, składniki odżywcze i przeciwzapalne. Zawarte w nim aminokwasy pomagają odbudować tkankę mięśniowa i łączną, leczą nieszczelną błonę śluzową układu pokarmowego, detoksykują wątrobę, oczyszczają krew i naczynia krwionośne. Koncentrat jest świetnie przyswajalną formą naturalnego kolagenu. Kolagen jest najczęściej występującym białkiem w organizmie, zbawiennie działa na kości, stawy, chrząstki, ścięgna, błony śluzowe, skórę, paznokcie i włosy. Kolagen pełni rolę „kleju”, który pomaga utrzymać ciało razem, zapewnia elastyczność i daje efekt odmładzający- czegóż chcieć więcej?!
MLEKO KOKOSOWE- jest wyśmienitym zastępnikiem śmietany i w przeciwieństwie do niej, nie wywołuje stanów zapalnych w organizmie, a wręcz pomaga je redukować, wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Jest też dobrym źrodłem wielu witamin (A, E, C, B) i minerałów (wapń, magnez, fosfor, potas).
BAZYLIA- źródło witaminy K, A, C, manganu, żelaza i wapnia. Zawiera antyoksydanty, działa przeciwzapalnie. Usprawnia prace układu pokarmowego, może okazać się pomocna przy wzdęciach czy kolkach.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).
Przedstawione przeze mnie materiały w żadnym wypadku nie są poradami medycznymi. Stanowią jedynie zbiór informacji i nie służą do diagnostyki medycznej. Użycie opisanych metod, substancji czy jakichkolwiek wskazówek wymaga konsultacji lekarskiej. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania zawartych informacji.