Go Back Email Link
5 na podstawie 1 głosu

ZDROWA CUKINIA W WYŚMIENITYM WYDANIU

Przyznam, że nie zawsze byłam miłośniczką cukinii, ale odkąd odkryłam, że cały sekret jej niezwykłości tkwi w dodatkach gości na moim stole bardzo często. A cukinia to warzywo wyjątkowe, nie tylko pod względem smakowym, ale i odżywczym. Chcesz zadbać o serce, zapobiec starzeniu się skóry i wspomóc odchudzanie? Sięgnij po cukinię!

Składniki

  • 4 cukinie , pokrojone w średniej grubości talarki
  • 1-2 łyżki sera feta
  • 1-2 łyżki orzeszków pinii
  • 1 łyżka natki pietruszki , drobno pokrojonej
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1-2 ząbki czosnku , rozgniecione w łupinie i odstawione na 10 min.(dlaczego? przeczytaj poniżej)
  • szczypta oregano
  • szczypta bazylii
  • szczypta tymianku
  • sól kłodawska lub himalajska do smaku
  • ¼ łyżeczki rozpuszczonego oleju kokosowego

Przygotowanie

  • Plasterki cukinii delikatnie oprósz solą i ziołami, posmaruj niewielką ilością oleju kokosowego, ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, dodaj czosnek w łupinie.
  • Piecz w temp. 215st.C przez ok. 15-20 min.
  • Orzeszki delikatnie podpraż na suchej patelni do momentu zezłocenia.
  • Upieczoną cukinię wymieszaj z rozgniecionym czosnkiem, posyp pietruszką, orzeszkami i serem, dodaj sok z cytryny.
  • Podawaj z oliwkami.

Dodatkowe informacje

DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: cukinii, sera feta, orzeszków pinii, pietruszki, czosnku, soku z cytryny i soli kłodawskiej?
CUKINIA- jest to jedno z pierwszych warzyw podawanych niemowlakom, jest lekkostrawna, wspomaga proces trawienia, świetnie nawadnia, działa zasadotwórczo na organizm i nie absorbuje toksyn oraz metali ciężkich z gleby. Jest źródłem witaminy A, B, C, K oraz manganu, potasu, magnezu, miedzi i kwasu foliowego. Dzięki zawartości takich antyoksydantów jak: luteina i zeaksantyna może korzystnie wpływać na wzrok. Obecność błonnika usprawnia pracę jelit i obniża poziom cholesterolu.
SER FETA- w porównaniu z serem krowim ma mniejsze cząsteczki tłuszczu, dzięki czemu jest łatwiej trawiony, nie obciąża układu pokarmowego i nie wywołuje uszkodzeń śluzówki ani stanów zapalnych. Jest znakomitym źródłem witamin z grupy B oraz wapnia i fosforu.
ORZESZKI PINII- są źródłem takich minerałów jak: magnez, cynk, fosfor, mangan, miedź, żelazo oraz witamin: B i K. Obfitują w tłuszcze jednonienasycone, korzystnie wpływające na poziom cholesterolu i pracę serca. Wykazują zdolność redukowania stanów zapalnych oraz syndromu przedmenstruacyjnego.
NATKA PIETRUSZKI- posiada właściwości antybakteryjne. Jest źródłem potasu, witaminy A oraz witaminy K i kwasu foliowego, dzięki czemu może korzystnie wpływać na układ kostny i serce. Skrywa w sobie więcej witaminy C niż cytrusy (ok. 3 razy więcej niż cytryna). Jest jednym z warzyw o największej zawartości żelaza (w 100g az 5-6mg), idealnie sprawdza się w leczeniu anemii. Obfituje w drogocenne dla zdrowia flawonoidy, chlorofil i aminokwasy. Doskonale wspomaga wątrobę i oczyszczanie nerek, usuwa nadmiar wody z organizmu. Działa rozkurczowo, co znajduje zastosowanie przy dolegliwościach bólowych (np. podczas menstruacji). Zapobiega niestrawnośći i redukuje wzdęcia. Zawarta w niej luteina, beta karoten i zeaksantyna wspierają zdrowie oczu.
CZOSNEK- wspomaga układ odpornościowy; obfituje w antyoksydanty, usprawnia procesy trawienne, wspomaga obniżanie cholesterolu, ciśnienia, zmniejszając przy tym ryzyko zachorowań na choroby serca. Obecna w czosnku siarka zwiększa biodostępność składników mineralnych z pożywienia, zawierającego kwas fitynowy (m.in. rośliny strączkowe, ryż). Badania wykazują, że po dodaniu czosnku do posiłków składających się z ryżu czy roślin strączkowych, przyswajalność cynku i żelaza wzrasta dwukrotnie. W celu skorzystania z wlaściwości zdrowotnych czosnku i uwolnienia dobroczynnej allicyny (naturalny związek chemiczny wydzielany przez rośliny, 15 razy silniejszy niz penicylina pod względem działania bakteriobójczego) istotne jest, aby przed dodaniem go do potrawy najpierw go rozgnieść lub pokroić i odczekać kilka minut. Allicyna nie występuje w nienaruszonych ząbkach czosnku (w celu jej wytworzenia musi dojść do reakcji pomiędzy alliiną i allinazą). Alliina nie posiada zapachu, z tego powodu nierozgnieciony czosnek nie pachnie. Poprzez wydobycie zapachu, wydobywamy jego moc.
SOK Z CYTRYNY- zawiera witaminę C, która działa antyoksydacyjnie, unieszkodliwiając wolne rodniki i przeciwdziałając procesom starzenia. Odświeża oddech, alkalizuje organizm (odkwasza) i usprawnia pracę systemu trawiennego.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).