Go Back Email Link

PYSZNE RISOTTO NIEKONIECZNIE Z RYŻU

Lubisz zajadać risotto? To spróbuj coś w rodzaju „orzotto”, danie zbliżone do tradycyjnej włoskiej potrawy, ale powstałe nie na bazie ryżu a makaronu. Makaron orzo, kształtem i wielkością przypomina ziarenka ryżu. Doskonale nadaje się do sałatek czy zup. W moim przepisie zostanie połączony z warzywami, a w smaku i swej niezwykle kremowo-maślanej  konsystencji będzie przypominał właśnie  ryżowy klasyk z Italii. Czym zatem to danie będzie się wyróżniało? Otóż zdrowotną mocą. Do jego wykonania nie zostanie użyty ani żółty ser ani śmietana, które to zawierają niekorzystne tłuszcze i działają zapalnie na organizm. Jedyne czym będzie wypełnione to prozdrowotne warzywa, witaminowo-mineralny bulion, ajurwedyjskie „złoto”, czyli masło klarowane i aromatyczne zioła. Jedzmy pysznie i zdrowo.

Składniki

  • 1 szklanka makaronu orzo
  • 1 cukinia drobno pokrojona
  • 1/2 papryki czerwonej drobno pokrojonej
  • 2 ząbki czosnku rozgniecionego i odstawionego na 10min. (dlaczego? Przeczytaj poniżej)
  • 1 mniejsza cebula drobno pokrojona
  • 150 g grzybków shiitake lub pieczarek drobno pokrojonych
  • 1 łyżka masła klarowanego
  • 1/4 łyżeczki oregano
  • 1/4 łyżeczki bazylii
  • 2 łyżki świeżej bazylii drobno pokrojonej
  • 2 łyżki natki pietruszki drobno pokrojonej
  • sól klodawska lub himalajska do smaku
  • opcjonalnie 1/2 szklanki koncentratu kolagenowego (osobny przepis)

(osobny przepis)

  • 2 szklanki wody
  • 2 łyżki młodych liści szpinaku

Przygotowanie

  • Na rozgrzanym maśle klarowanym lekko podsmaż cebulę, czosnek, grzybki, oregano i bazylię suszoną, następnie cukinię i paprykę.
  • Szpinak zblenduj z wodą i koncentratem kolagenowym - powstała mieszanka pozwoli zabarwić danie na ladny, zielony kolor.
  • Do podsmażonych warzyw dodaj makaron i „zieloną mieszankę”.
  • Gotuj na dość dużym ogniu, często mieszając, zgodnie z czasem podanym na opakowaniu makaronu, dopraw solą.
  • W razie potrzeby dolej wody.
  • Na koniec dodaj świeżą bazylię i pietruszkę i wymieszaj.

Dodatkowe informacje

DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: cukinii, papryki, grzybków shiitake, masła klarowanego, koncentratu kolagenowego, czosnku, oregano, bazylii, szpinaku, pietruszki i soli kłodawskiej?
CUKINIA- jest źródłem witaminy A, B, C, K oraz manganu, potasu, magnezu, miedzi i kwasu foliowego. Dzięki zawartości takich antyoksydantów jak: luteina i zeaksantyna może korzystnie wpływać na wzrok. Obecność błonnika usprawnia pracę jelit i obniża poziom cholesterolu. Cukinia jako jedno z nielicznych warzyw nie absorbuje metali ciężkich z gleby, doskonale nadaje się nawet jako pożywienie dla niemowląt.
PAPRYKA- jest źródłem witaminy A, B6, C oraz kwasu foliowego i potasu. Obfituje w antyoksydanty, które unieszkodliwiają wolne rodniki. Dzęki luteinie i zeaksantynie korzystnie wpływa na wzrok.
GRZYBY SHIITAKE- działają przeciwzapalnie, są bogatym zródłem polisacharydów, beta glukanów zwiększających produkcję białych krwinek odpowiedzialnych za zwalczanie infekcji. Dodatkowo zawierają niezbędną w czasie choroby witaminę D oraz selen, miedź, potas i magnez.
MASŁO KLAROWANE- nie bez powodu w medycynie ajurwedyjskiej nazywane jest “złotem”. Posiada całą gamę zalet; ma działanie przeciwzapalne, alkalizujące, nawilża tkankę łączna i stawy, usprawnia pamieć. Jest dobrym źrodłem antyoksydantów(przeciwutleniaczy)- witamin A i E, które znakomicie niwelują szkodliwe wolne rodniki, wspaniale regenerują i odżywiają skórę, mogą też korzystnie wpływać na kondycję wzroku. Masło klarowane dzięki obecności witaminy K poprawia stan układu kostnego. Poprzez stymulację enzymów trawiennych wspomaga proces trawienia. Zawiera kwas masłowy, który działa wzmacniająco na ściany jelit i pozytywnie wpływa na ich prawidłową mikroflorę. Jest dobrze tolerowane przez osoby wrażliwe na produkty mleczne, gdyż prawie całkowicie pozbawione jest laktozy i kazeiny. Swoim subtelnym, lekko orzechowym smakiem doskonale podkreśla smak potraw. Dodatkowo jest świetnym tłuszczem do użycia w wysokiej temperaturze, ma jeden z najwyższych punktów dymienia (ok. 235st. C), dzięki temu nie utlenia sie i nie ulega innym toksycznym przemianom. Dla porównania temperatura dymienia oleju rzepakowego to ok, 130 st. C, oleju słonecznikowego ok. 107 st, C, a oliwy z oliwek ok. 191 st. C.
KONCENTRAT KOLAGENOWY- jest bogaty w minerały, składniki odżywcze i przeciwzapalne. Zawarte w nim aminokwasy pomagają odbudować tkankę mięśniowa i łączną, leczą nieszczelną błonę śluzową układu pokarmowego, detoksykują wątrobę, oczyszczają krew i naczynia krwionośne. Koncentrat jest świetnie przyswajalną formą naturalnego kolagenu. Kolagen jest najczęściej występującym białkiem w organizmie, zbawiennie działa na kości, stawy, chrząstki, ścięgna, błony śluzowe, skórę, paznokcie i włosy. Kolagen pełni rolę „kleju”, który pomaga utrzymać ciało razem, zapewnia elastyczność i daje efekt odmładzający- czegóż chcieć więcej?!
CZOSNEK- wspomaga układ odpornościowy; zawiera antyoksydanty, usprawnia procesy trawienne, wspomaga obniżanie cholesterolu, ciśnienia, zmniejszając przy tym ryzyko zachorowań na choroby serca. Ważne, aby przed dodaniem go do potrawy najpierw go rozgnieść lub pokroić, w celu zachowania jego wlaściwości zdrowotnych i uwolnienia dobroczynnej allicyny (naturalny związek chemiczny wydzielany przez rosliny, 15 razy silniejszy niz penicylina pod względem działania bakteriobójczego).
OREGANO (LEBIODKA POSPOLITA)- zawiera witaminę E, K, mangan, żelazo i wapń. Obfituje w antyoksydanty, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Dzieki zawartości karwakrolu i tymolu ma działanie antywirusowe.
BAZYLIA-  źródło witaminy K, A, C, manganu, żelaza i wapnia. Zawiera antyoksydanty, działa przeciwzapalnie. Usprawnia prace układu pokarmowego, może okazać się pomocna przy wzdęciach czy kolkach.
SZPINAK- trudno jest znaleźć warzywo, które zawierałoby więcej drogocennej dla kości witaminy K niż właśnie szpinak. Ponadto obfituje w witaminy A i C, dzięki czemu działa antyoksydacyjnie i unieszkodliwa wolne rodniki. Jest źródłem takich minerałów jak: magnez, żelazo i mangan.
NATKA PIETRUSZKI- posiada właściwości antybakteryjne. Zawiera więcej witaminy C niż cytrusy (ok. 3 razy więcej niż cytryna). Jest źródłem potasu, beta karotenu oraz witaminy K i kwasu foliowego dzięki czemu może korzystnie wpływa na układ kostny i serce. Obecna w niej luteina, beta karoten i zeaksantyna wspierają zdrowie oczu.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).