Go Back Email Link

FASOLKA, KALAFIOREK, MIĘSNE PULPECIKI- MIŁOŚĆ OD PIERWSZEJ ŁYŻKI

Ta zupka jest wyjątkowo pyszna i z pewnością pokochasz ją od pierwszej łyżki. Zupa kalafiorowa nie jest obca naszej rodzimej kuchni, można by wręcz rzec, że to taki Polski klasyk. Jednak moja wersja, nie jest standardową propozycją kalafiorowej. Jej sekret tkwi w dodatkach, zupełnie odmieniających jej tradycyjny wyraz. Delikatny, lekko słodkawy smak fasolki świetnie łączy się z resztą, bardziej wyrazistych składników i sprawia, że zupa jest sycąca i pełna drogocennego dla jelit błonnika. Połączenie kalafiora z podsmażoną cebulką, porem, curry, czosnkiem i chilli dodaje zwykłej kalafiorowej charakteru, a nasze kubki smakowe wyraźnie to odczuwają i proszą o więcej. I nawet „mięsożercy” będą w pełni szczęścia, tuż po dodaniu do zupy indyczych pulpecików.

Składniki

  • 1 główka kalafiora podzielonego na różyczki
  • ¾ fasolki cannellini namoczonej i ugotowanej w szybkowarze (dlaczego? Przeczytaj poniżej)
  • 2 średnie pory pokrojone w półksiężyce
  • 1 mała cebula drobno pokrojona
  • 3 ząbki czosnku rozgniecionego i odstawionego na 10 min. (dlaczego? Przeczytaj poniżej)
  • 1 łyżka masła klarowanego
  • szczypta płatków chilli
  • szczypta curry
  • szczypta gałki muszkatołowej
  • opcjonalnie ½ szklanki koncentratu kolagenowego (osobny przepis)
  • 4 szklanki wody
  • 4 łyżki koperku drobno posiekanego
  • sól kłodawska lub himalajska do smaku
  • pieprz do smaku

Przygotowanie

  • Na rozgrzanym maśle klarowanym delikatnie podsmaż cebulę, por, czosnek, płatki chilli, curry, gałkę muszkatołową.
  • Dodaj kalafiora, również lekko podsmaż.
  • Wszystko przełóż do garnka, dodaj wodę, koncentrat kolagenowy, gotuj 20 min.
  • Dopraw solą i pieprzem, ewentualnie dodatkową ilością curry, posyp koperkiem.
  • Do zupy można również dodać klopsiki (osobny przepis) lub ½ szklanki mleka kokosowego, które nada jej kremowości.

Dodatkowe informacje

DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: kalafiora, fasolki, pora, czosnku, masła klarowanego, koncentratu kolagenowego, curry i soli kłodawskiej?
KALAFIOR- obfituje w witaminy C, B, K oraz kwas foliowy, potas, mangan, magnez i fosfor. Duża zawartość błonnika świetnie wpływa na pracę jelit i obniża ryzyko zachorowań na cukrzycę i choroby serca. Obecna w kalafiorze cholina wspiera pamięć i zdolności uczenia się.
FASOLKA CANNELLINI- jest źródłem witamin z grupy B oraz kwasu foliowego, żelaza, fosforu, magnezu, potasu, cynku, miedzi i wapnia. Obfituje w białko i dobroczynny dla jelit błonnik. Korzystnie wpływa na pracę serca i może obniżać poziom cholesterolu. Pomimo wielu zalet zawiera też takie anty-odżywcze składniki jak: lektyny i fityniany. Istnieje jednak łatwy sposób na ich znaczną redukcję, wystarczy ugotować je w szybkowarze. Natomiast wcześniejsze namoczenie fasolki pozwoli na rozpad znajdujących się w niej cukrów złożonych, które odpowiadają za jej ciężkostrawność.
POR- zawiera witaminy A, K, C, żelazo, mangan oraz kemferol, organiczny związek chroniący przed chorobami serca, nowotworami i infekcjami bakteryjnymi czy wirusowymi. Obecność błonnika usprawnia pracę jelit. Zawartość siarki wspomaga obniżanie cukru we krwi i działa ochronnie na mózg.
CZOSNEK- wspomaga układ odpornościowy; zawiera antyoksydanty, usprawnia procesy trawienne, wspomaga obniżanie cholesterolu, ciśnienia, zmniejszając przy tym ryzyko zachorowań na choroby serca. Ważne, aby przed dodaniem go do potrawy najpierw go rozgnieść lub pokroić, w celu zachowania jego wlaściwości zdrowotnych i uwolnienia dobroczynnej allicyny (naturalny związek chemiczny wydzielany przez rośliny, 15 razy silniejszy niz penicylina pod względem działania bakteriobójczego).
MASŁO KLAROWANE- nie bez powodu w medycynie ajurwedyjskiej nazywane jest “złotem”. Posiada całą gamę zalet; ma działanie przeciwzapalne, alkalizujące, nawilża tkankę łączna i stawy, usprawnia pamieć. Jest dobrym źrodłem antyoksydantów(przeciwutleniaczy)- witamin A i E, które znakomicie niwelują szkodliwe wolne rodniki, wspaniale regenerują i odżywiają skórę, mogą też korzystnie wpływać na kondycję wzroku. Masło klarowane dzięki obecności witaminy K poprawia stan układu kostnego. Poprzez stymulację enzymów trawiennych wspomaga proces trawienia. Zawiera kwas masłowy, który działa wzmacniająco na ściany jelit i pozytywnie wpływa na ich prawidłową mikroflorę. Jest dobrze tolerowane przez osoby wrażliwe na produkty mleczne, gdyż prawie całkowicie pozbawione jest laktozy i kazeiny. Swoim subtelnym, lekko orzechowym smakiem doskonale podkreśla smak potraw. Dodatkowo jest świetnym tłuszczem do użycia w wysokiej temperaturze, ma jeden z najwyższych punktów dymienia (ok. 235st. C), dzięki temu nie utlenia sie i nie ulega innym toksycznym przemianom. Dla porównania temperatura dymienia oleju rzepakowego to ok, 130 st. C, oleju słonecznikowego ok. 107 st, C, a oliwy z oliwek ok. 191 st. C.
KONCENTRAT KOLAGENOWY- jest bogaty w minerały, składniki odżywcze i przeciwzapalne. Zawarte w nim aminokwasy pomagają odbudować tkankę mięśniowa i łączną, leczą nieszczelną błonę śluzową układu pokarmowego, detoksykują wątrobę, oczyszczają krew i naczynia krwionośne. Koncentrat jest świetnie przyswajalną formą naturalnego kolagenu. Kolagen jest najczęściej występującym białkiem w organizmie, zbawiennie działa na kości, stawy, chrząstki, ścięgna, błony śluzowe, skórę, paznokcie i włosy. Kolagen pełni rolę „kleju”, który pomaga utrzymać ciało razem, zapewnia elastyczność i daje efekt odmładzający- czegóż chcieć więcej?!
CURRY- jest mieszanką przypraw doskonale działających na system trawienny, łagodzi niestrawność, wzdęcia, uspokaja żołądek, wspomaga pracę wątroby oraz zmniejsza stany zapalne w organizmie.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).