Go Back Email Link

ANDALUZYJSKIE SMAKI W WERSJI PO MOJEMU

Gazpaczo to hiszpańska zupa, wywodząca się z regionu Andaluzji. Tradycyjnie podawana na zimno, w upalne dni, jako orzeżwiający chłodnik. Moja wersja to gazpaczo na ciepło, które smakuje równie pysznie, a po dodaniu kilku kostek lodu i schłodzeniu w lodówce, nie odbiega wiele od smaku typowego chłodnika.

Składniki

  • 1 kg pomidorów śliwkowych
  • 50 g papryki zielonej drobno pokrojonej
  • ½ cebuli drobno pokrojonej
  • 1 ząbek czosnku rozgniecionego i odstawionego na 10 min. (dlaczego? Przeczytaj poniżej)
  • 70 g świeżego ogórka drobno pokrojonego
  • 1 papryka czerwona upieczona w piekarniku w 180-200 st. C przez 30-40 min.
  • 1 łyżeczka masła klarowanego
  • sól kłodawska lub himalajska do smaku

Przygotowanie

  • Pomidory sparz gorącą wodą i obierz ze skórki, pokrój w cząstki, dodaj paprykę zieloną i czerwoną.
  • Na rozgrzanym maśle klarowanym podsmaż czosnek i cebulę, dodaj do reszty składników.
  • Dodaj ogórek zielony i gotuj ok. 20 min.
  • Dopraw solą.
  • Całość zmiksuj na gładką masę.

Dodatkowe informacje

DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: pomidorów, papryki, czosnku, masła klarowanego, ogórka i soli kłodawskiej?
POMIDOR- zawiera witaminę C, K1, B9 oraz potas. Jest doskonałym źródłem przeciwutleniacza, zwanego likopenem, który zmniejsza ryzyko występowania chorób serca i nowotworów. Obfituje w dobroczynny dla zdrowia błonnik.
PAPRYKA- jest źródłem witaminy A, B6, C oraz kwasu foliowego i potasu. Obfituje w antyoksydanty, które unieszkodliwiają wolne rodniki. Dzęki luteinie i zeaksantynie korzystnie wpływa na wzrok.
CZOSNEK- wspomaga układ odpornościowy; zawiera antyoksydanty, usprawnia procesy trawienne, wspomaga obniżanie cholesterolu, ciśnienia, zmniejszając przy tym ryzyko zachorowań na choroby serca. Ważne, aby przed dodaniem go do potrawy najpierw go rozgnieść lub pokroić, w celu zachowania jego wlaściwości zdrowotnych i uwolnienia dobroczynnej allicyny (naturalny związek chemiczny wydzielany przez rosliny, 15 razy silniejszy niz penicylina pod względem działania bakteriobójczego).
MASŁO KLAROWANE- nie bez powodu w medycynie ajurwedyjskiej nazywane jest “złotem”. Posiada całą gamę zalet; ma działanie przeciwzapalne, alkalizujące, nawilża tkankę łączna i stawy, usprawnia pamieć. Jest dobrym źrodłem antyoksydantów(przeciwutleniaczy)- witamin A i E, które znakomicie niwelują szkodliwe wolne rodniki, wspaniale regenerują i odżywiają skórę, mogą też korzystnie wpływać na kondycję wzroku. Masło klarowane dzięki obecności witaminy K poprawia stan układu kostnego. Poprzez stymulację enzymów trawiennych wspomaga proces trawienia. Zawiera kwas masłowy, który działa wzmacniająco na ściany jelit i pozytywnie wpływa na ich prawidłową mikroflorę. Jest dobrze tolerowane przez osoby wrażliwe na produkty mleczne, gdyż prawie całkowicie pozbawione jest laktozy i kazeiny. Swoim subtelnym, lekko orzechowym smakiem doskonale podkreśla smak potraw. Dodatkowo jest świetnym tłuszczem do użycia w wysokiej temperaturze, ma jeden z najwyższych punktów dymienia (ok. 235st. C), dzięki temu nie utlenia sie i nie ulega innym toksycznym przemianom. Dla porównania temperatura dymienia oleju rzepakowego to ok, 130 st. C, oleju słonecznikowego ok. 107 st, C, a oliwy z oliwek ok. 191 st. C.
OGÓREK- zawiera antyoksydanty, które zwalczają szkodliwe wolne rodniki. Ze względu na wysoką zawartość wody wpływa na nawadnianie i oczyszczanie organizmu.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).