Kremowa zupa z pora, dobra dla serca

WYJĄTKOWE CECHY

Wzmacnia kości, oczyszcza krew i wątrobę oraz dostarczy jelitom naturalnych prebiotyków

ZUPKA STOJĄCA NA STRAŻY ZDROWEGO SERCA

Por, proste warzywo z którego wykreować można wiele smaków. Często używane jako dodatek, a niedoceniane jako główny bohater dań. Por, bedący krewniakiem cebuli i czosnku, ma podobne do nich prozdrowotne właściwości. Zawiera allicynę (o działaniu bakteriobójczym i kardioprotekcyjnym), witaminy A, B, C, wapń, fosfor, potas oraz dobroczynny dla jelit błonnik. Por świetnie się sprawdza w zupie. Krem z niego powstały jest wyjątkowo delikatny, wręcz „aksamitny”, ale zarazem wysublimowany w smaku. Daje wiele możliwości, jeśli chodzi o wykończenie, można go podawać z płatkami chilli, tymiankiem, szczypiorkiem, natką pietruszki czy podsmażonym bekonem. Danie dziecinnie łatwe w przygotowaniu.

Składniki

  • 350 g pora głównie biała część, drobno pokrojonego
  • 250 g ziemniaków pokrojonych w kostkę
  • 600 g wody
  • opcjonalnie ½ szklanki koncentratu kolagenowego (osobny przepis tutaj)
  • ¾ szklanki mleka kokosowego
  • 1-2 łyżki masła klarowanego
  • szczypta gałki muszkatołowej
  • 2 łyżki natki pietruszki drobno pokrojonej
  • pieprz do smaku
  • sól kłodawska lub himalajska do smaku

Przygotowanie

  • Na rozgrzanym maśle klarowanym podsmaż por (około 10 min.)
  • Dodaj ziemniaki, wodę, koncentrat kolagenowy i gotuj do miękkości, około 20-25 min.
  • Dodaj mleko, zblenduj na gładką masę.
  • Podawaj z natką pietruszki lub podsmażonym bekonem.

Dodatkowe informacje

DLACZEGO DO PRZEPISU UŻYŁAM: pora, masła klarowanego, koncentratu kolagenowego, mleka kokosowego, pietruszki, gałki muszkatołowej i soli kłodawskiej?…bo…
POR- zawiera witaminy A, K, C, żelazo, mangan oraz kemferol, organiczny związek chroniący przed chorobami serca, nowotworami i infekcjami bakteryjnymi czy wirusowymi. Obecność błonnika usprawnia pracę jelit. Zawartość siarki wspomaga obniżanie cukru we krwi i działa ochronnie na mózg.
MASŁO KLAROWANE- nie bez powodu w medycynie ajurwedyjskiej nazywane jest “złotem”. Posiada całą gamę zalet; ma działanie przeciwzapalne, alkalizujące, nawilża tkankę łączna i stawy, usprawnia pamieć. Jest dobrym źrodłem antyoksydantów(przeciwutleniaczy)- witamin A i E, które znakomicie niwelują szkodliwe wolne rodniki, wspaniale regenerują i odżywiają skórę, mogą też korzystnie wpływać na kondycję wzroku. Masło klarowane dzięki obecności witaminy K poprawia stan układu kostnego. Poprzez stymulację enzymów trawiennych wspomaga proces trawienia. Zawiera kwas masłowy, który działa wzmacniająco na ściany jelit i pozytywnie wpływa na ich prawidłową mikroflorę. Jest dobrze tolerowane przez osoby wrażliwe na produkty mleczne, gdyż prawie całkowicie pozbawione jest laktozy i kazeiny. Swoim subtelnym, lekko orzechowym smakiem doskonale podkreśla smak potraw. Dodatkowo jest świetnym tłuszczem do użycia w wysokiej temperaturze, ma jeden z najwyższych punktów dymienia (ok. 235st. C), dzięki temu nie utlenia sie i nie ulega innym toksycznym przemianom. Dla porównania temperatura dymienia oleju rzepakowego to ok, 130 st. C, oleju słonecznikowego ok. 107 st, C, a oliwy z oliwek ok. 191 st. C.
KONCENTRAT KOLAGENOWY- jest bogaty w minerały, składniki odżywcze i przeciwzapalne. Zawarte w nim aminokwasy pomagają odbudować tkankę mięśniowa i łączną, leczą nieszczelną błonę śluzową układu pokarmowego, detoksykują wątrobę, oczyszczają krew i naczynia krwionośne. Koncentrat jest świetnie przyswajalną formą naturalnego kolagenu. Kolagen jest najczęściej występującym białkiem w organizmie, zbawiennie działa na kości, stawy, chrząstki, ścięgna, błony śluzowe, skórę, paznokcie i włosy. Kolagen pełni rolę „kleju”, który pomaga utrzymać ciało razem, zapewnia elastyczność i daje efekt odmładzający- czegóż chcieć więcej?!
MLEKO KOKOSOWE- jest wyśmienitym zastępnikiem śmietany i w przeciwieństwie do niej, nie wywołuje stanów zapalnych w organizmie, a wręcz pomaga je redukować, wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Jest też dobrym źrodłem wielu witamin (A, E, C, B) i minerałów (wapń, magnez, fosfor, potas).
NATKA PIETRUSZKI- posiada właściwości antybakteryjne. Zawiera więcej witaminy C niż cytrusy (ok. 3 razy więcej niż cytryna). Jest źródłem potasu, beta karotenu oraz witaminy K i kwasu foliowego dzięki czemu może korzystnie wpływa na układ kostny i serce. Obecna w niej luteina, beta karoten i zeaksantyna wspierają zdrowie oczu.
GAŁKA MUSZKATOŁOWA- posiada właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Zawiera witaminę A, C, dzięki czemu unieszkodliwia wolne rodniki. Bogata w błonnik usprawniający pracę jelit. Może korzystnie wpływać na serce i obniżać poziom cukru we krwi.
SÓL KŁODAWSKA LUB HIMALAJSKA- w przeciwieństwie do zwykłej soli (chlorku sodu) nie jest rafinowana i zawiera około 72 minerały (m.in. magnez, cynk, miedź, potas, selen).

Przedstawione przeze mnie materiały w żadnym wypadku nie są poradami medycznymi. Stanowią jedynie zbiór informacji i nie służą do diagnostyki medycznej. Użycie opisanych metod, substancji czy jakichkolwiek wskazówek wymaga konsultacji lekarskiej. Nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za skutki zastosowania zawartych informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena przepisu




Close
AromatZdrowia.pl © Copyright 2021. All rights reserved.
Close